| KristalPop a întrebat:

Având în vedere ascensiunea folk metalului pe şcena metal globală, de la trupe numeroase care ies ca ciupercile după ploaie în ţările slavice (în special Rusia) la ţări mai ciudăţele (să zicem Elveţia), cum vă explicati că pe plan local înca nu există interes uriaş în crearea de trupe de folk metal? Cu adăugarea că nu consider Negură Bunget, Marţolea, Dordeduh etc ca fiind trupe de folk metal, ci mai degrabă trupe black metal cu influenţe folk precum Eluveitie, Heidevolk, Dalriada, Northland, Ensiferum etc.

Răspuns Câştigător
| svartirhimnar a răspuns:

Folk metal-ul a fost dintotdeauna un gen subgen din ăsta pe care lumea nu-l pune niciodată pe locul 1. Bine, mai sunt cazuri, dar când întrebi lumea în general care-i subgenul lor de metal preferat, majoritatea îţi răspund că death, thrash, melodeath sau altceva.
Eventual, pe locul 2-3-4 se află şi folk.
Iar cum România are puţine trupe de rock/metal, astea normal că se axează pe alte subgenuri.
Însă Bucovina nu-i o trupă rea, să ştii.
E printre singurele trupe de folk din ţară.

3 răspunsuri:
| RockNbeer a răspuns:

Ai avut dreptate cand ai spus ca "inca nu exista",probabil ca vor exista,probabil ca romanasi nu-s chiar asa interesati sa cante folk metal, folclorul romanesc este destul de vast, asa ca au ce alege.
Ehh... oricum, nu conteaza, bine ca-i avem pe Iris.

| BernatDaniel1990 a răspuns:

Poate ca majoritatea nu sunt interesati de folk metal, ci de pop sau alte genuri de muzica!

| KristalPop explică (pentru BernatDaniel1990):

Şcena metal globală. Mai citeşte odată dacă nu ai priceput.
Mă refeream strict la metale.