| Tacidrecu a întrebat:

Cum fac un album muzical pe YouTube? Ajunge să fac piesele și să le pun intr-un playlist sau mai trebuie să fac ceva? Și e obligatoriu să-l fac și pe CD? Fundă

Răspuns Câştigător
| Kyılε a răspuns:

Salut.
Majoritatea artiștilor din ziua de azi fac profit din stream-uri, reclamă și, ăia mai "buni", din concerte.
Nu e obligatoriu să îl pui pe CD, cum nu e nici indicat, deoarece ești la început și nu ai garanția că lumea ți-l va cumpăra. Rămâi la formatul digital și, de ce nu, îl poți pune într-un playlist și să începi să îl promovezi. Succes!
Sănătate!

| Tacidrecu explică (pentru Kyılε):

Mersi! Stream-uri? Tot aud asta, la ce se referă? La platformele alea SoundCloud, spotify etc?

| Kyılε a răspuns (pentru Tacidrecu):

Exact. În cazurile respective, vorbim de streaming audio prin SoundCloud / Spotify etc. Mai multe informații poți vedea la https://www.wikiwand.com/ro/Streaming.

3 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

DA, ajunge daca pui piesele intr-un playlist!