| BloodPrison a întrebat:

Am incercat sa-mi acordez chitara si din greseala mi-am rupt o coarda. Ce vreau sa stiu:

1. Cat costa sa inlocuiesc coarda respectiva?
2. Daca vreau ca cei de la magazin sa mi-o inlocuiasca, din nou, cat m-ar costa?
3. Cat de des trebuiesc schimbate niste corzi?
4. Daca eventual as vrea sa mi le schimb singur, cum ar trebui sa procedez la o chitara Aria AWN 15, caci din tutoriale nu prea inteleg.

~

5 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

1. 2 lei.
2. 0 lei.
3. Depinde de cat de des canti, si ce corzi ai, si cat de des le stergi. Eu am pe ESP niste ernie ball-uri, le sterg dupa fiecare cantare si n-au nici cel mai mic semn de uzura dupa o saptamana. In general, inainte sa dau de ernie ball, le schimbam la 1-2 luni (sau inainte de un concert/fest important), acum cred ca la 2-3 luni.
Daca iti iei niste jafuri la 20 de lei, nu le stergi niciodata si canti ca animalul, ar trebui la 2 saptamani maxim sa le schimbi, dar daca mai canti si foarte putin, si nu esti pasionat, le poti schimba si la 1 an.
4. Cat de greu sa fie **** sa schimbi niste corzi?laughingprima oara cand mi le-am schimbat n-am avut nevoie de niciun tutorial sa-mi arate, ce-i asa greu? are 2 capete coarda, pe unu-l bagi prin bridge, si trebuie sa ajunga la cheite, unde e ceva mai complicat, dar nu e inginerie sau fizica cuantica.
P.S.: nu am auzit de magazin profesionist care sa dea corzi la bucata.

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru Thunderstruck):

Tu canti?
Poti sa-mi dai niste melodii sa te ascult? M-ai facut curioasa. laughing

| Thunderstruck a răspuns (pentru DarkOrbitMoon):

Da, cant, dar nu mi-a placut niciodata ce-am cantat cu trupa sau cum a iesit. De fapt cu trupele. Sincer iti dau daca esti curioasa, dar chiar ma simt nasol ca nu-mi place personal nimic, asta pentru ca ori e muzica comerciala, ori e prea underground, ori e prea repetitiva chitara etc. "soli" sad

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru Thunderstruck):

Da, dar te pricepi la chitari si la chestii din astea, e imposibil sa cred ca nu canti bine.Serios.De asta m-ai facut curioasa. laughing
Nu ai pus si tu niste melodii pe youtube?

| Thunderstruck a răspuns (pentru DarkOrbitMoon):

Mai, pai eu n-am zis ca nu cant bine, sunt mai mult decat multumit de ce pot sa fac cu chitara, acum ceva ani nu m-as fi gandit niciodata ca pot sa fac ce fac acum. Problema la mine sunt ceilalti oameni, am cantat doar in trupe de rock alternativ, hard rock, nimic din ce-mi place mie -heavy, thrash. Si n-am cantat pentru bani, ci doar pentru ca imi place sa cant orice muzica, dar la final n-am iesit cu nimic bun. De-aia nu ma mai bag in nimic.