| idkkelena a întrebat:

Buna! Am o chitara acustica azi dimineață se auzea super bine, dar in seara asta când am vrut sa exersez se aude fals. Am acordat o cu acordorul de pe telefon și cu cel clasic, spune că se aude bine
La ultimele două corzi e problema, cele mai subțiri. Și la coarda SI, in loc sa scrie B, îmi arată coarda Sol. Nici măcar nu se recunoaște. Dilema este de ce acordoare le spun că se aude bine desi nu este așa, și nici nu recunoaște coarda respectivă. Am nevoie urgent de răspuns și păreri că sa știu ce să fac! Mulțumesc. Dau fundiță

1 răspuns:
| ColtzAlb a răspuns:

Ori sunt ruginite corzile sau una din ele, ori ai strans tu coarda gresita sau in cel mai rau caz a suferit un soc chitara care o fi facut sa desprinda ceva la interiorul sau exteriorul tau. Astept totusi sa aflu ce model, e cat de vechi sunt corzile si ce acordor folosesti fizic si ca si aplicatie. Ma poti constacta pe insta-ul meu sa vad cum te-as putea ajuta : alexcristiankks.