| byancaralu a întrebat:

In cele din urma mi-am luat o chitara acustica iar pe langa ea un acordor.In mare mi-am dat seama cum functioneaza acordorul(mai ales dupa ce am tradus instructiunile). Din cate mi-am dat seama, daca "dai" peste o coarda libera (de ex. E, coarda cea mai groasa) at pe acordor trebuie sati lumineze litera/coarda respectiva, daca nu sa strangi din cheita pana kn iti arata cum trebuie.Insa, instructiunile imi spun ca at cand coarda este acordata(ca sa zic asa) trebuie sa-mi lumineze verde iar daca mi se aprinde una din sagetile rosii (dreapta/stanga) at trebuie sa "eliberez"/strang coarda respectiva insa daca fac asta at cand "dau" din nou pe coarda libera mi se aprinde alta litera/coarda...nu stiu daca ma inteles kreva, insa puteti sa-mi explicti krei "fenomenu"? big grin

Răspuns Câştigător
| TeoPT a răspuns:

Ai acordat coarda, doar că pe altă notă, în altă tonalitate.

Dacă e E. trebuie să rămână E (tonalitatea standard)

Rotește în continuare de cheițe. Mișcă-le ușor că se rupe coarda.
Baftă