| Alexandraaaaa2696 a întrebat:

Am si eu o intrebare in legatura cu melodia "americandrim". Nu si-au "batut joc" de limba engleza? Adica corect nu se scria "american dream"?straight face Eu asa zic.big grin, asa cred.happy.Hi.astept raspunsurile voastre:*:*[cei care stiti, cei care nu va rog nu dati un raspuns asa la vrajeala, mersi:*]Fundita pentru cel mai bun raspuns!love struck.Pentru cel care ma lamurestelove struck.Bye:*.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Corect se scrie cum ai vrut tu dar ei au pus intentionat "americandrim" si au zis si la tv ca melodia e facuta sa arate cum e Romania

10 răspunsuri:
| mmary a răspuns:

Asta e si ideea... vor sa arate faptul ca acum pana si cei de 2 ani vorbesc engleza ca vaaaaii ce pupr suntem noi.straight face dar este doar o aparenta. unii nici macar nu stiu sa scrie. ceea ce vrea sa arate puya prin acest lucru sunt impresiile pe care le arata poporul romanstraight face

| Libelle a răspuns:

Melodia aia face misto de Romania.Ca si VIP, Undeva in Balcani, La Familia si ce-a mai fost a la Puya
``Roamanu-i prost, nici engleza nu stie``-teoria
Unii scriu americandrim(ca mine, ador poceala asta) altii respecta englezahappy

| Libelle a răspuns:

Peyton-pe oamenii cu ceva nivel ii doare de titlul ala tampit
Ca de fapt el face toata melodia
Pe cocalari nu ii doarehappy

| KellyGreen a răspuns:

OMG! Ce intrebare! Orcum titlu e pus intentionat asa.

| AndyNyappy5 a răspuns:

Pai da aia era si ideea...pentru ca noi romanii ne.am "americanizat" putin cam prea multhappy asculta melodia cu atentie si ai sa vezi ca ne comportam si vorbim cam asa ca ei. si noi suntem romani, nu americani. de aia au scris americandrim, ca sa ne atraga atentia, ai putea sa zici ca au scris. o si la "misto" desi e de fapt un mesaj, multi romani vorbesc engleza numai din auzite. sper ca ai inteles:*.

| ghineanamaria a răspuns:

Alexandra, melodia se numeste asa deoarece Romania s-a modernizat incepand din ce in ce mai mult sa foloseasca lb engleza. Poti asculta atent melodia si vei auzi si intelege de ce se numeste Americandrim.Si eu sunt de acord cu tine.Nu imi place titlul dar imi place melodia.:X big grin

| Alexandraaaaa2696 explică:

Mersi frumos "Dyya".happyImi place mult engleza si de aceea.Va multumesc pentru raspunsurihappy. Mi-am dat seama ca au scris intentionat, dar mai m-am gandit la o varianta:ca poate astia nu stiu sa vorbeasca sau sa scrie corect in engleza.[ceea ce este foarte tristt.straight face laughing no talking ]."alexme" prima data am vazut "americandrim" intr-un raspuns pe TPU, apoi pe youtube iar apoi la televizor.straight face

| SEBYSKATE1 a răspuns:

Puya de obicei face rahaturi din astea de cocalar a pus ''drim"asa la panarama

| Viper_1588 a răspuns:

Eu cred ca au facut o greseala, speciala, deoarece majoritatea romanilor nu stiu corect limba engleza, si s-au hotarat sa traga un semnal serios de alarma.

| ALEXme_4367 a răspuns:

Pai asa si e unde ai vazut scris americandram?