| Alexutzu2011_1588 a întrebat:

Buna comunitate.Am o chitara acustica clasica,sunt incepator si de curand i-am schimbat corzile,deoarece cele de dinainte erau de proasta calitate, si s-au rupt.Acum am un set d'addario ej 27h, hard tension.Cand fac acordurile G,C,D,Em, corzile pe care le apas nu se aud.Este normal? Sunt corzile sau chitara de vina?

1 răspuns:
| Thunderstruck a răspuns:

"Am o chitara acustica clasica"- ori e acustica, ori e clasica?
"i-am schimbat corzile, deoarece cele de dinainte erau de proasta calitate, si s-au rupt." - toate corzile se rup, si cele de calitate si cele de proasta calitate.
"Cand fac acordurile G, C, D, Em, corzile pe care le apas nu se aud.Este normal? Sunt corzile sau chitara de vina?"- tu esti de vina, in primul rand, ca nu te duce capul sa-ti iei unele cu o tensiune mai mica.Tu nu vezi ca ai specificat si tu - hard tension, cum ai vrea tu sa le apesi cu degetele nici bine formate? Si in al 2-lea rand, pentru ca probabil habar n-ai sa canti.Este foarte normal ce se intampla.Ce trebuie sa faci? Sa inveti in primul rand sa canti, in al 2-lea rand sa-ti dai si tu seama daca-i acustica sau clasica, iar daca-i clasica sa-i pui corzi de nylon, iar daca-i acustica sa-i pui niste corzi cu tensiune mai mica.