| Vendrina a întrebat:

Am trecut de pe clasica pe acustica si sunt varza la alesul corzilor. Ultimele pe care le-am luat sunt D'Addario, dar nu imi place sunetul. Am o chitara YELLOWSTONE-MJCE-SB. Ce corzi imi trebuie?
Legat de calusel. Daca este mai "tocit" corzile fiind mai aproape de grif, bazaie?

1 răspuns:
| syd a răspuns:

Ce anume nu iti place la sunet? banuiesc ca trebuie sa incerci mai multe brand-uri pana te decizi asupra unuia care iti place. eu am elixir pe acustica, dar alea sunt mai scumpe. am acelasi set de mai mult de 2 ani si inca suna bine, dar eu nu cant prea mult la acustica deci nu stiu cat rezista la folosire mai intensiva. am avut si d'addario si mi-au placut, doar ca si-au pierdut sunetul ala specific de coarda noua dupa vreo 2 luni.