| mar2012 a întrebat:

Imi poate spune cineva cum sa-mi acordez chitara sau sa-mi dati un link?

Răspuns Câştigător
6 răspunsuri:
| WatswovskyvonAle a răspuns:

Buna!
Chitara daca esti incepatoare nu o poti acorda singura si oricum ar fi ai nevoie de un aparat pentru acordarehappy
Eu am inceput cursurile la chitara cam de 3 luni.si am vrut sa imi mi-o acordez singura.si era sa rup o coarda.:-sasa ca mai bine apeleaza la cineva profesionistbatting eyelashes

| Alisstor a răspuns:

Incepand cu cea mai subtire, corzile sunt Mi, Si, Sol, Re, La, Mi. Daca reusesti sa acordezi prima coarda Mi, iti poti acorda toata chitara. Iti trebuie un sunet dupa care sa te iei (produs de un instrument de acordaj care tot ce face e sa-ti dea acest sunet). Apoi, pe a 2-a coarda Si, apesi in a 5-a casuta si verifici cum suna. Trebuie sa sune exact ca prima atunci cand tii apasat pe a 5-a casuta. Apoi la a 3-a coarda apesi pe a 4-a casuta si trebuie sa sune ca a 2-a coarda. La urmatoarele 3 corzi apesi tot pe a 5-a casuta si trebuie sa sune ca si coarda precedenta libera, deci coarda a 6-a Mi (aia mai groasa), cand e apasata pe a 5-a casuta, trebuie sa sune exact ca si coarda 5 La cand nu apesi nicio casuta. Pun pariu ca te-am buimacit de cap, dar sper sa te ajute big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Facind sex

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa ai un acordor(mai bine cu microfon)si cand iti arata pe punctul verde atunci iti acordezi chitara. Dar ai grija trebuie sa dai de cateva ori pe coarda mie nu-mi iesea cand dadeam numai odata pe coarda.

| Roby_8396 a răspuns:

Poi... Trebe sa ti apasat mai pe langa alea de le strangi putin mai jos si se incordeazahappy