| ParanoidKidu a întrebat:

Întrebare adresata adolecenţilor în principalbig grine ce majoritatea adolescenţilor nu mai ascultă muzică cântată de Celine Dion, Enya, Amy Lee (Evanescence)?

Răspuns Câştigător
| annonnimus a răspuns:

Referitor la raspunsul lui " иeмaиנa ". Eu cred ca tu ai avut parte numai de cocalari care te-au scarbit de aceea esti asa dur. Pur si simplu unora le este mai usor sa deschida kiss fm sau radio zu si sa asculte "sun is up" (mi s-a acrit de melodia asta) si inca o chestie, muzica de gen se aude cel mai bine in masina si tinand cont ca masina e o fita in ziua de azi tuturor le place sa se duca la liceu cu Lil Wayne la maxim sau cu Inna cu un bas dintr-ala de iti bubuie capul. O alta sursa de muzica de genul este in cluburi si daca ai sa mergi in cluburi o sa vezi ca doar asa ceva se baga, de aceea eu prefer pub-urile unde este muzica live si muzica buna, iar daca nu e live tot muzica buna este.
Cred ca revolutie trebuie facuta in radio-uri, odata ce muzica radio se va schimba se vor schimba si preferintele adolescentilor. Pentru ca toti in loc sa fie atenti la ore prefera sa asculte radio cu casca stiu eu cum ascunsa.

8 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Pai,in primul rand, nici nu ascultau multi artistii astia pe care i-ai enumerat tu.Eu zic,ca e in principal din cauza comoditatii ascultatorilor,si in al doilea rand,din cauza ca orice s-ar face,muzica asta prinde la majoritatea adolescentilor in prezent,din cauza comercialitatii(versuri idioate,beat-uri facute de oricine cu un program bun in patru ore,artisti idioti). Poate mi se pare mie,dar cred ca s-a inmultit muzica retardata de cand cu pseudo-starurile panaram de la Disney,gen Miley,Selena,Demi Lovato; pana atunci parca mai era suportabil si popul.

Oricum,revenind la intrebarea ta, pot gasi un singur raspuns: pentru ca sunt prea ingusti la minte, si de obicei in cercul de-sa zicem-40-60 de prieteni ai unui adolescent se gaseste unul,maxim doi care sa asculte muzica precum cea enumerata de tine,asta daca nu exista un caz special,si nu prea exista posibilitate de ''convertire''.E prea multa invazie de muzica proasta pe posturile de muzica si radiouri, pentru ca adolescentii sa aiba acces la muzica buna, daca nu sunt impinsi de la spate sau li se aprinde in cap o luminita cum ca asculta muzica idioata.De exemplu,singurul radio care e acceptabil e RRA: intr-o zi am auzit acolo si AC/DC-High Voltage si Queen-I want it all,ceea ce ar fi fost incurajator,daca ar fi fost dat pe un radio comercial. Oricum,muzica de mai sus nu e pentru orice minte ingusta salamista si selenista.Mie imi plac toate trei cantaretele enumerate mai sus,desi as putea spune ca Evanescence a devenit un pic comerciala, deoarece toate pipitele aflate in semi-drame sentimentale nimeresc pe My Immortal, si am ajuns sa o vad pe telefoane langa housereala de doi bani si pop tampit.Adolescentii asculta in principal ce le place,ce le permite mintea, si ce cred ei ca e potrivit, nu poti obliga un clubber sau un rapper sa ascult Only Time.Pace!

| AG a răspuns:

Pentru ca majoritatea adolescentilor sunt superficiali, nu mai stiu ce inseamna muzica, au uitat ca muzica inseamna in primul rand emotie si mesaj. Pentru ca pe Enya nu poti da din toate organele, pentru ca nu mai e "cul". [Imi place intrebarea apropolaughing]

| whatevernvm a răspuns:

Buna Alexandru!

Tinerii au desoperit "talente" noi. Este de ajuns ca unul sa fie fan al unui interpret ca in 2 zile tot grupul lui e si incet incet toti eartistii copilariei se uita.

| DarQueen a răspuns:

Băi, eu ascult! happy
Nu doar cei amintiți de tine, ci și Within Temptation, Tarja Turunen, etc. happy

| annonnimus a răspuns:

Eu sunt fan Evanescene,Tarja Turunen,Bon Jovi,Queen, Scorpions, Him, 69 eyes, etc. si am 16 ani, toti prieteni mei asculta Inna si artisti "comerciali" nu pot fi ipocrita si sa spun ca ii ascult numai pe cei enumerati mai sus si muzica comerciala nu ascult, ascult ca sunt om si eu. Imi place sa ascult genuri diferite si artisti foarte diferiti din toate punctele de vedere, imi place sa fac comparatii intre ei.

| Evelyne14 a răspuns:

Buna!happyEu cred ca pentru faptul ca au aparut in ultimul timp foarte multi artisti noi sau poate ca sunt influentati de catre altiihappy.Si dupa cum stii si tu, muzica de club este la putere in zilele noastre, foarte putini mai asculta muzica adevaratasad

| Adinaalixandrescu a răspuns:

Cn t`o zis ca nu asculta?raised eyebrows
Eu o ador pe evanescence :X

| kattasere a răspuns:

Pentru ca astea nu se pun in discoteci/cluburi...