| 7775 a întrebat:

De ce la Djent se folosesc chitări cu 8 corzi când practic tu folosești una singură? Adică ai putea să iei o chitară cu 6 corzi care are doar coarda cea mai groasă, o detensionezi o octavă față de acordajul standard cânți cu ea și sună djent. De ce trebuie chitări cu 8 corzi.

1 răspuns:
| GeorgeCosmin a răspuns:

Pentru un registru mai extins și ca sa cânți anumite pasaje in poziții mai comode. știu ca majoritatea chitaristilor metal moderni sunt pzde, dar uneori au motive întemeiate sa folosească mai multe corzi pentru a nu muta prea mult poziția mâinii și sa păstreze totodată și viteza