| LordLokhraed a întrebat:

Intrebare pentru chitaristi: Am un amplificator de 10w pentru chitara electrica si are ceva probleme. Atunci cand maresc gain-ul apare un sunet ciudat ca un "buzz" si dispare cand ating corzile. Ce as putea face sa nu mai am aceasta problema? Mersi.

Răspuns Câştigător
| Thunderstruck a răspuns:

Ai spus singur de ce se intampla asta. Pentru ca dai prea mult gain. Stiu ca suna ciudat, sunt unii chitaristi care au o tona de gain si nu au acel buzz. E diferenta de bani intre echipamente, nu poti cu 100 lei sa ai amplificator cu atata gain si fara buzz cum are si unul cu amplificator de 3000 de euro mesa boogie. Poate sa fie din 1000 de motive, cablurile din amp sa nu fie izolate, difuzor de calitate proasta, chitara neecranata, doze proaste. Nu prea ai ce face, decat sa schimbi tot echipamentul cu unul superior. Sau, daca ai deja o chitara buna, poti sa arunci amplificatorul, sa-ti iei unul ceva mai maricel, pe care sa-l tii mereu pe clean, iar distorsiunea s-o scoti dintr-o pedala sau un procesor. Eu asa fac si nu am niciodata microfonie sau buzz-ul ala.

4 răspunsuri:
| RockNbeer a răspuns:

Am avut si eu mai demult problema asta, am schimbat corzile si n-am mai avut nici o treaba.

| Wøodenpints a răspuns:

Problema asta o am și eu de când mi-am luat primul amplificator.
Am înțeles că-i din cauză că priza nu are împământare, sau ceva de genul.
Dacă ai priză la baie, încearcă acolo, să vezi dacăse aude la fel, că aia trebuie să aibă împământare.
Mai auzisem o chestie da pe car en-am încercat-o că mi s-a părut incomodă și imbecilă. Să-ți pui un inel pe mână pe care să-l legi cu o liță subțire de bridge. Bâzăitul ăla dispare doar când mâna intră în contact cu una dintre părțile metalice ale chitării.
Sau s-ar putea săfie de la amplificator. Să fie prost construit și cu defect.

| LordLokhraed explică (pentru Wøodenpints):

Am observat si eu ca la atingerea componentelor metalice dispare. O sa incerc faza cu priza. Mersi de raspuns.

| mODIN a răspuns:

Si eu am problema asta.Dar nu e mare chestie.Nu stiu cum se rezolva dar chiar nu ma deranjeaza asa de tare.