| DerFinne a întrebat:

Am un amplificator (un cub) Tenson pentru chitara electrica, si nu am efecte incorporate... chitara suna mai metal doar daca dau mai mult gain, incat sa se auda mai "dur", parca imi paraie (zbarnaie) atunci cand lovesc o singura coarda mai ales corzile 4 5 6 ( primele de sus) Are aceasta problema o rezolvare, sau este pur si simplu de la gain? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Supramodulezi, deci depăşeşti pragul de funcţionare normal. Astfel apar diferite tipuri de distorsiuni iar difuzorul trage din greu săracul. Micşorează volumul!
Pentru diferite efecte intercalează o pedală : http://www.soundcreation.ro/pedale-de-efecte-pentru-chitare-cid448-pageall/