| anonim_4396 a întrebat:

mi-am cumpărat o chitară clasică, sunt încăpătoare, având în vedere situația actuală cu virusul nu pot merge la un profesor, imi puteti da niste sfaturi de unde sa incep, sau niste site-uri bune pentru a invata sa cânt la chitară?

Răspuns Câştigător
| syd a răspuns:

­­incapatoare in sensul acumularii de informatie?

vezi https://www.justinguitar.com/site-map-and-lesson-structure
sunt ordonate dupa dificultate lectiile, mie mi se par destul de ok. eu nu am invatat dupa lectii niciodata, dar nici nu am avut un progres constant. ma rog, depinde ce fel de persoana esti - daca ai rabdare si motivatie sa urmaresti consecvent lectii online, te ajuta.

cele mai utile la inceput cred ca sunt acordurile (mai multe note cantate deodata), cu alea si incepe in lectiile de pe site-ul de mai sus. odata ce ai o baza de cateva acorduri pe care le poti canta corect si intre care poti naviga fluid, poti sa cauti pe net diverse piese care te atrag si acordurile pentru ele si sunt sanse destule, in functie de ce muzica iti place, sa gasesti unele pe care le poti canta in intregime. in orice caz, important e sa canti ceea ce iti place, ca altfel nu prea vei avea motivatie sa iei chitara la mana si, din pacate, spre deosebire de - sa zicem - pian, chitara e un instrument care pune destule piedici fizice si deci necesita perseverenta si niste strans din dinti ca sa ajungi in puncte in care iti provoaca placere sa canti la ea.

2 răspunsuri:
| Adrian5575 a răspuns:

Youtube. Gasesti o gramada de filmulete in care iti explica.

| iuliam3 a răspuns:

Dacă vrei îți trimit mesaj pe Instagram sau messenger cu tot ce trebuie să știi, fac chitară de 6 ani