| freehugs a întrebat:

Obisnuiti sa ascultati melodii cantate intr-o limba pe care nu o cunoasteti? sa nu stiti ce transmite cantecul?

13 răspunsuri:
| yfgsdufsdhfgyfrhwer a răspuns:

Nu
adica de obicei prima data le ascult dupa melodie
a doua oara versurile, daca sunt intr-o limba pe care o cunosc
dar de obicei nu ascult in limbi pe care nu le cunosc, ma intereseaza mai mult mesaju
dar daca imi place mult de tot melodia caut versurile sa vad daca imi plac si alea happy

| IrinaAndreea a răspuns:

Buna. Intr-o perioada mai ascultam melodii rusesti date de o prietena si imi placeau. Mi le traducea ea o data, dar iti dai seama ca nu mai tineam minte apoi exact ce inseamna. Pana si in germana am ascultat, desi nu suport deloc limba, dar imi placea cum canta tipa respectiva. big grin

| UNfriendLY a răspuns:

Eu ascult mai mereu bushido (rapper neamtz)

| Minnie a răspuns:

Nu, chiar nu-mi place sa le ascult. Daca nu inteleg ce mesaj transmite melodia atunci la ce o mai ascult?

| Andrea28 a răspuns:

Da! Am ascultat odata o melodie in chineza sau japoneza(nu stiu sigur), mi-a placut mult videoclipul big grin

| OpreaSimonaAlina a răspuns:

Eu ador melodiile in japoneza (de fapt cam tot ce cine de japonia) si imi plac o multime de melodii in japoneza dar la majoritatea am cautat versurile in engleza si asa am inteles mesajul. Oricum melodiile in japoneza sunt foarte frumoase.

| Helvete a răspuns:

Nu, fiindca ar fi absurd. Mesajul e cel mai important pentru mine in muzica. Deci daca nu inteleg despre ce se canta- what's the point?!

| ColorfullColors a răspuns:

Sincer eu nu prea ascult melodii intr-o limba pe care nu o stiu. De obicei ascult melodii in engleza (limba pe care o cunosc) si destul de rar mai gasesc cate o melodie in romana care imi place.
In rest, nu prea.

| Mişu_7703 a răspuns:

Nu. versurile fac 80% din melodie. daca nu intelegi versurile, nu intelegi ce incearca sa-ti transmita artistul prin opera sa. parerea mea.

| DarkMirror a răspuns:

Eu am un site cu videoclipuri subtitrate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Sunt unele melodii la care nu găsesc versurile nici în limba respectivă, iar pentru altele nu mă ostenesc să fac cercetări.
Ex. unele piese din colecţiile Buddha bar; melodii ruseşti; melodii bulgăreşti.
Dar versurile nu sunt neapărat necesare pentru a prinde esenţa unei piese; vocea transmite multe, la fel şi instrumentalul, aşa că nu rămâi total pe dinafară (de exemplu, câţi n-ascultau t. A. T. u pe vremuri fără să ştie exact ce înseamnă versurile lor, neavând poate, internetul ca mijloc de informare?) tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

| catano999 a răspuns:

De fapt la urechea umana nu-i pasa ce se aude ii pasa doar daca se aude marfa doar daca e ritmic si ceva carei place nu prea e nevoie sa msti ceva casati pleaca astai un mister