| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara TPU. Acum ceva vreme m-am decis sa scriu cantece avand in vedere faptul ca imi place foarte mult muzica si imi veneau pur si simplu versuri in cap. Intr-un final am trecut si pe hartie si am scris 2 cantece si mai multe strofe pe care nu le-am legat inca. Imi place sa fac asta in timpul liber dar as dori sa stiu mai multe detalii legate de strucutra unui cantec ( masura metrica, rima, etc. ). Avand in vedere ca nu cant la vreun instrument tot ce am sunt versurile scrise din pura inspiratie si as aprecia orice fel de ajutor legat de cum se scrie un cantec de la cineva care poate a fost la inceput si a progresat in asa ceva. O seara buna.

1 răspuns:
| ByaNca26 a răspuns:

Salut.
pentru inceput aseaza-ti pe o hartie mai multe versuri(poate perechi de cate 2 3 care sa rimeze intre ele)
apoi poti face o legatura intre ele. (doar nu poti face o poezie despre un fluture iar continutul sa fie despre cinematograf)
daca vrei sa faci o strofa a cate 4 versuri le poti face cu rima:imperechiata(care sa rimeze primele 2 versuri)
imbratisata(primul cu al 4lea si 2 cu 3)
incrutisata(1 cu 3 si 2 cu 4)
sau monorima(in care rimeaza toata versurile)

apoi incearca sa ii oferi o muzicalitate decenta.
incearca ca versurile sa aiba aceeasi masura(sau cat de cat echilibrata)
de exemplu:
toata lumea e aici
cu colaci si cu covrigi

toa-ta lu-mea e a-ici(masura de 7 silabe)
cu co-laci si cu co-vrigi(masura de 7 silabe)
ai putea sa faci versuri de 15 16 silabe asta depinde de inspiratia ta. sper ca te-am ajutat si ca iti vor iesi poezii superbe. daca vrei sa faci melodii poti adauga si o melodie vesela trista sau depinde de versuri. daca vrei mai multe informatii poti lasa id tau de messengers si vb pe mess. pa-pa