| Gr3y3ras a întrebat:

Am 2 intrebari:
1.Care dintre aceste chitari ar fi cea mai buna: IbanezGRX20; Fender Squier Bullet Strat sau Fender Squier Bullet Strat HHS (mi-ar placea ca chitara sa sune si rece/metal si cald)?

2.Ce amplificator mi-as putea lua pentru oricare dintre aceste chitari, avand in vedere ca maximul ar fi pentru parintii mei intre 700-800 lei (cu TOT cu chitara)?

P.S. Banii de chitara si amplificator ii voi strange cu colindul (anul trecut am strans cu chitara mea acustica vreo 800, avand in vedere ca am cantat si cu niste colegi de ai mei) +ca mai am vreo 400 lei la pusculita

13 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

N-are rost sa-ti iei astfel de echipament, bani aruncati degeaba.Mai bine mai strangi si iti iei ibanez grx20-ul + un fender mustang/ peavey vypyr second hand.N-ai alta sansa sa scoti un sunet decent cu un buget mai mic.

| Gr3y3ras explică (pentru Thunderstruck):

Dar...amplificatoarele merg daca eu ma aflu la bloc? Adica, nu o sa ma injure vecinii, daca se aude prea tare rolling on the floor?

| Gr3y3ras explică (pentru Gr3y3ras):

Si...crezi ca ar fi bun si asta la 450 tot de la pevy? http://www.mcmusic.ro/......83622.html

| Thunderstruck a răspuns (pentru Gr3y3ras):

Merg date incet amplificatoarele, nu-i problema.Peavey-ul ala e complet diferit de vypyr...Ce-ti recomand eu e ceva digital, pe modelling. fender mustang 1, peavey vypyr 15, line 6 spider

| Gr3y3ras explică (pentru Thunderstruck):

Line 6 spider de pe sound creation la 500 lei ar fi bun?

| Thunderstruck a răspuns (pentru Gr3y3ras):

Da!

| Gr3y3ras explică (pentru Thunderstruck):

A,mersi,si,legat de chitari, cam cu ce difera chitara ibanez fata de fender-uri? P.S. Iti voi da funda dupa ce imi voi lua chitara+amp si daca voi fi multumit de ele

| Thunderstruck a răspuns (pentru Gr3y3ras):

In primul rand, diferenta principala e numarul de freturi, care nu afecteaza doar faptul ca nu poti folosi Re-ul, ci si marimea freturilor.Mai difera forma, squier-ul e stratocaster, iar ibanez-ul e superstrat.In rest, sunt identice.As merge oricand pe ibanez, le-am incercat pe ambele si fac parte din alte categorii...Cat despre funda, nu ma intereseaza, sunt aici sa ajut oamenii, nu sa primesc niste pixeli.Si te-asigur ca nu o sa fii dezamagit, nu doar ca am testat eu toate echipamentele pe care le recomand oamenilor, dar nici n-a venit cineva in viata mea sa-mi reproseze ca le-am recomandat o prostie.

| Gr3y3ras explică (pentru Thunderstruck):

Multumesc foarte mult! Sa sti ca esti chiar foarte tare si se vede foarte bine ca tu esti expert in acest domeniu. O sa ascult sfatul tau. Si multumesc inca o data!

| Gr3y3ras explică (pentru Thunderstruck):

Si,mai voiam sa te intreb daca pe Ibanez pot canta si melodii Blues, adica mai calde, ca de la cineva am inteles ca Ibanezul e pentru Metal.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Gr3y3ras):

Normal ca poti, de fapt, si pe cele mai puternice doze (25 kohm output), se poate canta blues, cu gain-ul dat la minim. Mai ales daca mai si cobori doza de neck la minim si canti pe ea, n-ai cum sa nu poti canta blues. Si ibanezul nu e pentru metal, brand-urile de chitara nu sunt pe genuri de muzica. Asa ca si experienta personala, am cantat blues si pe un SD invader (doza de vreo 2 ori mai puternica decat ce are grx20), n-am avut nicio problema cu gain-ul dat putin mai jos de ora 12

| Gr3y3ras explică (pentru Thunderstruck):

Si,ce spui despre chitara asta http://www.mcmusic.ro/......grx90.html Ca ma gandeam ca ar fi mai buna ca are si o doza singlecoil, chiar daca depasesc putin bugetul...

| Thunderstruck a răspuns (pentru Gr3y3ras):

Nu suna tocmai bine doza single coil din mijloc, adica nu se compara cu tonul unei doze single coil din neck, dar e si asta un avantaj, o sa fie ceva mai versatila chitara.