| Cosminovici18 a întrebat:

Am si eu o intrebare manelistii: Bursuc,Minune,Jean de la Craiova si Mihaita Piticu de ce iau melodii precum: Ai se eu te pego,Vara nu dorm, Balada Boa, Man down si le transforma in manele de ce fac acest lucru oare artistii care-i vad ca le-au copiat melodiile si le-au transformat in manele oare nu-i injura?

Răspuns Câştigător
| xFarmer a răspuns:

Salut,iti zic eu de ce, majoritatea manelarilor ascult muzica din arabia, Turcia, etc ca sa prinda inspiratie.
Scuza'ma ca sunt cam nesimtit, nu prea imi sta in fire sa dau dovada de maturitate...sincer nu imi plac manelele, dar ascult si eu la o petrecere ceva, doar nu ma iau la cearta cu aia ca au bagat manele.
In fine, suntem o tara de copiatori, asta fac manelarii, copiaza tot ce prindwinking

11 răspunsuri:
| ILied a răspuns:

Deoarece le e prea lene sa faca unele noi si originale. Intr-un singur cuvant se numesc niste prosti.

| Cosminovici18 explică (pentru ILied):

Ce-ai observat tu am observat si eu laughing

| Ekcstsy a răspuns:

Nu cred ca Rihanna asculta manele laughing. Pentru ca nu au idei si 3 versuri care se repeta de-a lungul melodie care sa rimeze cu dusmani, bani viata, masina, iubire gagica etc... se gasesc.

| Cosminovici18 explică (pentru Ekcstsy):

Da pai asa sunt toate manelele! Nu e vorba ca artistului care i-a fost furata melodia si transformata in manea sa asculte manele! Doar ca nu e un gest corect cum ar fi ca si Rihanna sa-i ia melodia Chef De Chef sa o transforme in rocklaughing

| Ekcstsy a răspuns (pentru Cosminovici18):

E vorba de drepturile de autor si daca artistul care a compus melodia nu se sesizeaza nu cred ca se duce Salam sa ii spuna : Hauzi fratica iau si eu negativul de la melodia asta sa bag niste versuri cashtoace pe ea care va rupe totu'.

| Cosminovici18 explică (pentru Ekcstsy):

Bun si daca Connect-R ii a melodia lui Minune normal ca Minune ar sesiza si s-ar supara...iar Connect-R nu

| Ekcstsy a răspuns (pentru Cosminovici18):

Aici e problema lor. Cred ca tine de etnia rroma din care fac amandoi parte si au cazut la pace intr-un final. Eu o iau pe a ta tu o iei pe a mea. Momentan Connect-R nu-l vad sa "fure" negative de la manelisti si nici nu cred ca o va face. Si cate melodii originale are Minune ca sa o luam pe de alta parte? laughing

| Cosminovici18 explică (pentru Ekcstsy):

Probabil

| fabilescu a răspuns:

Si manelistii exagereaza chiar daca ascult manele recunosc asta.dar daca la o nunta il pune ginerica pe adrian sa cante man down ca lui ii place mult melodia aia ce vrei sa faca? sa zica ca nu o stie?

| Cosminovici18 explică (pentru fabilescu):

Da dar de ce sa cante man down Minune cand poate sa o puna un dj melodia... daca el e manelist sa-si cante manelele lui! Ca nu poate sa vina Akcent si sa cante la o nunta Nebunia lui Salam

| transsa a răspuns:

Ne mai avand inspiratie, transforma hit-urile in manele pentru a se face cunoscuti si presa sa le faca reclama. Normal ca manelistii care nu au nimic in cap o sa asculte un "man down" in romana sau "vara nu dorm" in tiganeasca. De aceea manelistii transforma cele mai bune hituri in manele.