| Ofataobisnuita1103 a întrebat:

Bună TPU!
Ce înseamnă să cânți fals și cum să îți dai seama dacă faci asta?
Cum ai putea să nu mai cânți fals?
Vă rog să-mi răspundeți la toate întrebările. Mulțumesc anticipat! happy

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| dannyel86 a răspuns:

Un profesionist in materie (compozitor, interpret, profesor) iti poate spune daca ai ureche muzicala sau nu. Cantatul fals se poate depista atat de amatori (cand vocea chiar nu te ajuta; te zgaraie la ureche sunetul) sau poti canta chiar bine, dar profesionistul iti spune ca ai fost putin pe langa, ai falsat.
Nu mai canti fals in momentul in care iti antrenezi des vocea, repeti de multe ori aceeasi piesa, te perfectionezi.
Daca nu ai ureche muzicala, nu simti notele si nu stii sa te sincronizezi cu linia melodica, mai e mult pana departe pentru a deveni artist in muzica.

4 răspunsuri:
| Ofataobisnuita1103 explică (pentru dannyel86):

Mulțumesc pentru răspuns!
Și aș mai avea o întrebare: ce vocalize îmi recomanzi pentru a putea cânta note înalte fără să-mi încordez gâtul și să mă chinui?

| dannyel86 a răspuns (pentru Ofataobisnuita1103):

Nu lucrez in domeniu, ca sa pot da sfaturi. happy
Recomandat ar fi sa apelezi la un specialist in domeniu.winking
Sau la un artist de la care sa furi meserie. big grin

| ngllllll a răspuns:

Muzica de azi e cam patrata, matematica. Daca sunetele tale nu sunt la fix pe nota respectiva, se zice ca e fals. Insa, la fel ca in viata de zi cu zi, daca tu cânți din inima, nu ai cum sa fi fals. Daca vrei sa iti dezvolti auzul, asculta muzica greceasca, muzica din Renastere, muzica celtica. Succes!

| Ofataobisnuita1103 explică (pentru ngllllll):

Mulțumesc mult!