| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre manele?
Dar despre rock?
Va voi spune parerea mea despre ele.
Rock-ul: Sincer nu imi plac oamenii de acest fel(Inchisi in ei,care nu suport sa aduca vorba de "MANELE".
Manelele:Mi se pare o muzica relaxanta,dansanta.
Acum sincer nu cred ca ati prefera melodii rock la banchet/nunta/aniversare.
Acum o sa vina marii "ROCKERI" sa ma faca cocalar,incult,prost etc...
Nu va obositi sa scrieti "Nu mai asculta manele,Asculta si tu rock,Manelele sunt de c*cat, Muzica rock este cea adevarata" pentru ca nu le voi baga in seama.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Profesorul meu de română asculta manele și mna o persoană educată și civilizată. Deci nu neapărat are vreo legătură cu genul muzical ține mai mult de propria persoană cum își manifestă caracterul, comportamentul în societate.

63 răspunsuri:
| σκμ a răspuns (pentru Bacemi):

As fi preferat opinia ta, nu un blog luat de pe internet dar e okbig grin

| Bacemi a răspuns (pentru σκμ):

Citisem articolul recent si de asta ti l-am trimis. Pentru ca reprezinta opinia mea, dar mai clar exprimata si mai pe larg decat ar fi fost daca as fi scris aici.

| RockNbeer a răspuns:

Cand vine vorba de un lucru, orice lucru, oamenii se impart in 2 categori,cei carora le place acel lucru si cei carora nu le place acel lucru,motivul pentru care le place sau nu le place,n-are absolut nici o importanta.(cu toate ca unii oameni aleg sa traga anumite concluzii cand vine vorba de lucruri atat de banele, in cazu nostru preferintele muzicale)
Eu sunt de parere ca-i complet cretin sa adopti ideile unei mase cu privire la un anumit lucru si sa lupti pentru ideea aia ca si cum viata ta ar depinde de ea, iar aici ma refer la sustinatorii stereotipurile ce vizeaza "taberele" adverse.
"Lupta" dintre manele vs rock e o chestie antica, cu siguranta sustinuta de idioti din ambele tabere, insa ce-i cel mai stupid din toata treaba asta este ca...multi nu au inteles o chestie extrem de simpla,banala,la mintea cocosului, ceea ce am scris eu la inceput.
Un lucru pe care as vrea sa-l subliniez e faptul' ca de foarte putine ori "lupta" asta are ca argument muzica, rareori am auzit un manelar care sa spuna "pff, nu-s cum *** poti sa-l asculti pe cacatu' ala de Mustaine, are voce de copil de 15 ani iar pe deaspura n am mai auzit un riff misto de la el de vreo, hmm..cam tot de atatia ani"
Cum de altfel si tu ai dovedit ca nu i vorba de muzica,ci de felul in care arata un ascultator de rock tipic,nici macar nu stii cum suna rock-ul ala cel mai probabil.
Lucririle sunt putin diferite cand vine vorba de manelari,unu' care asculta rock(sau orice alt gen) va putea foarte usor sa ofere argumente contra,din momente ce de manele n ai cum sa nu fi auzit,fie ca asculti in autobuz de la vreun cocalar cu boxa d-aia ce se conecteaza la tel,fie ca asculti in maxi taxi,peste tot auzi manele in Romania.
Acum sincer sa ti spun, nu am o parere despre tine doar pe baza faptului ca asculti manele, este foarte posibil sa fii un om de **** daca e sa iau in considerare raportu cu privire la ascultatorii de manele si caracterul mizerabil, insa e foarte posibil sa fii si o exceptie, n am cum sa decid asta doar pe baza preferintelor muzicale.
Acelasi lucru il pot spune si despre aia ce asculta rock

| σκμ a răspuns (pentru RockNbeer):

Eu ma refer la felul cum se exprima rockerii.
Personal mi se pare putin cam sadic.
Merci pentru raspuns interesanta teorie.

| RockNbeer a răspuns (pentru σκμ):

Cum se exprima? laughing
Ca orice alta fiinta umana presupun.
Rock-ul se refera la un singur lucru, muzica, asta i singuru lucru, restul is cacaturi neimportante(parul, imbracamintea, asta tine de gusturile fiecaruia)

| σκμ a răspuns (pentru RockNbeer):

Pur si simplu am spus fara rusine ca prefer genul acesta de muzica si nu rocku, pe mine rocku nu ma face sa simt ceva (ASTA ESTE DOAR PAREREA MEA SA NU VA SIMTITI OFENSATI, mi-e nu imi transmite nimic acest gen de muzica nu inseamna ca voua nubig grin)

| RockNbeer a răspuns (pentru σκμ):

Ar trebui sa fiu extrem de redus mintal sa ma simt ofensat doar pentru ca tu ai ales ceva diferit, insa ma bucur ca ai subliniat asta, sunt de parere ca asta este si principalu motiv pentru care exista atata ura, unii nu pot accepta ideea ca altii au ales sa aiba o parere diferita de a lor

| σκμ a răspuns (pentru RockNbeer):

Foarte adevarat.
Ma bucur ca ai avut respect pentru gusturile mele.
Numele tau este RockNbeer, nu ma asteptam sa fi asa intelegator.
Sper ca si ceilalti sa intelaga ce am vrut sa spun.

| Frank51 a răspuns:

Atata timp cat respectivul care asculta manele nu are freza in sus 20 de cm, si nu pute a spray combinat cu transpiratie nu am treaba. Petrecerea fara manele e ca barbatul fara femeielaughing. Desi nu ascult manele, nu am nimic cu ele.

| Sociopat a răspuns:

Imi plac manalele si ma pis pe rock.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

nu-mi plac nici manelele, nici rock-ul. de ce te-ar jigni cineva? fiecare e liber să asculte ce-i place.

| σκμ a răspuns (pentru anonim_4396):

In sfarsit un raspuns jos palaria.
Fiecare cu ale lui.

| σκμ a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa zisi "ROCKERII" ii gasesti numai la acest subiect care aparent ii irita foarte mult ciudat...
Daca nu iti place ceva nu il bagi in seama.
Asa-i?

| anonim_4396 explică (pentru σκμ):

așa o fi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu sunt "rocker " (prefer muzica clasica) dar tot am impresia ca cei care asculta manele sunt cocalari. cand ii vezi pe strada cu telefonul in mana si muzica tare, 7 "lanturi" la gat si dau din cap ca fraierii. FIe Romania sau Italia, sunt la fel.

| σκμ a răspuns (pentru anonim_4396):

Gresesti nu toti sunt asa...

| σκμ a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu am spus de cei care prefera muzica clasica ceva rau.
As fi putut spune ca sunt "invechiti" dar nu te pot judeca dupa gusturi.
Sper sa iti intelegi greseala.

| anonim_4396 explică (pentru σκμ):

rolling on the floor si daca spui crezi ca imi pasa? sau crezi ca as inceta sa mai ascult? nu am un caracter atat de patetic mai Luciane laughing. habar nu ai tu cati rockeri si manelisti si altii m-au facut "ciudat " sau mai stiu eu ce pentru muzica care o ascult si de aia numai pot eu de parerea altora. fiecare asculta ce ii place, cum ala are dreptul sa asculte manele asa am si eu dreptul sa il fac cocalar, cum si el la randul lui are dreptul sa creada ce vrea despre mine. Eu cel putin nu oblig pe altii sa asculte ce ascult eu, am bunul simt sa port mereu cu mine castile

| σκμ a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta am spus si eu.
Tu ai facut manelisti "COCALARI" eu am spus ca nu-mi pasabig grin
De ce te-as critica pentru muzica pe care o asculti?
Cum am spus mai sus NU TE POT JUDECA DUPA GUSTURI ar fi frumos daca nici tu nu ai face astabig grin

| CodrutEnergy a răspuns (pentru anonim_4396):

Din pacate, mi s-a intamplat sa cunosc oameni inteligenti ascultatori de manele, oameni educati care chiar exceleaza academic dar in materie de muzica sau arta sa nu poata sa aprecieze ceva superior.Chiar am vazut si pe la petreceri colegi (de la care aveam anumite pretentii) destrabalandu-se pe manele.

| anonim_4396 explică (pentru CodrutEnergy):

In Romania la petreceri predomina manelele si poate de aia multi asculta. In alte tari asculta house/ disco sau mai stiu eu ce

| CodrutEnergy a răspuns (pentru anonim_4396):

Ideea e ca si in timpul liber, cand au posiblitatea sa aleaga ce muzica sa-si puna chiar le face placere sa asculte manele. Si da, nu are legatura cu inteligenta. Plus ca din exemple personale pe respectivii nu doar ca ii duce mintea dar au si o anumita cultura, doar ca nu apreciaza ceva mai de calitate.

| anonim_4396 explică (pentru CodrutEnergy):

Nici eu nu am zis ca ma cred un Einstein in miniatura pentru ca ascult muzica clasica dar fata de aia care ziceam mai sus nu sunt un neam prost

| CodrutEnergy a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu, ziceam doar ca exista si astfel de oameni care nu-s lipsiti de inteligenta si cultura si totusi asculta manele de placere.

| σκμ a răspuns (pentru CodrutEnergy):

Cum te-ai simti daca cineva te-ar critica pentru ce asculti?
"Din pacate"...

| CodrutEnergy a răspuns (pentru σκμ):

Eh hai, nu mai fi asa sensibil. Asuma-ti ce asculti. Si nu trebuie sa te placa toata lumea, de ce te-ar afecta asta cumva?

| σκμ a răspuns (pentru CodrutEnergy):

Nu ma simt criticat.
Nu o sa-mi schimb gusturile indiferent cine zice.
Am vrut doar sa stii ca poti purta o conversatie fara injuraturi cu un "Manelist"
Poate ti-am mai schimbat un pic parerea despre persoanele care asculta acest gen de muzicabig grin

| σκμ a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta voiam sa audbig grin
Funda pentru Barosanulaughing

| anonim_4396 explică (pentru σκμ):

Mersiiii pentru fundă (^_^)
Barosan? Dar sunt fată laughing

| σκμ a răspuns (pentru anonim_4396):

Barosană*laughing)))))

| hypothesis a răspuns (pentru anonim_4396):

"cand ii vezi pe strada cu telefonul in mana si muzica tare, 7 "lanturi" la gat"
Nu sunt un adept al acestui gen de muzica (manele), insa voi asociati mai mereu aceasta muzica cu persoanele descrise de tine anterior. Sa stii ca nu exista neaparat o dependenta. Pot exista persoane culte/civilizate, dar, care sa aiba o afinitate pentru acest gen muzica.

| σκμ a răspuns (pentru hypothesis):

Exact!

| anonim_4396 explică (pentru σκμ):

Profesorul meu de română asculta manele și mna o persoană educată și civilizată. Deci nu neapărat are vreo legătură cu genul muzical ține mai mult de propria persoană cum își manifestă caracterul, comportamentul în societate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu ascult de toate.
La manele este o situație mai delicată, nu orice melodie trebuie ascultată, merg pe principiul *cu cât mai veche melodia cu atât mai bună este * pentru că toate rahaturile au apărut acum de îmi vine să ma arunc pe geam.
Eu ascult mai mult rap/rock/pop/house de curând am început să ascult metal, raggae și clasică mai mult ca de obicei.
*Muzică dansanta* -nu neapărat trebuie să fie manea să poată fi dansanta, ai auzit de raggaeton sau bachata.
In plus breakdancing-ul nu îl faci pe o manea, bănuiesc.
Eu ascult tot ce îmi place de aceea am ajuns la aprox 1500 de melodii in playlist.
Manelele cum spuneam trebuiesc selectate cu atenție căci dai numa' de rahaturi ca de exemplu *Dani Mocanu* sau cum Dumnezo' îi zice.
Dar eu zic că ascultă ce vrei, nu mă bag man, n-am nici o parere despre nici unul dintre ascultătorii acestui gen.
Mi-e indiferent...nu îmi pasă.

| σκμ a răspuns (pentru anonim_4396):

Atat am vrut sa aud: "Mi-e nu imi pasa"

| spiridus25 a răspuns:

In primul rand nu toti rockerii sunt inchisi in ei, daca ti-ai da interesul sa cunosti un om nu doar dupa muzica pe care o asculta, ci dupa modul de a gandi ti-ai da seama de asta.Parerea mea e ca fiecare om are preferintele sale, fie ca e vorba de muzica sau de orice altceva.Nu imi plac manelele recunosc asta,dar atata timp cat cei apropiati mie asculta manele eu imi pun frumos castile in urechi cu ceea ce ascult eu(rock,blues, country, folk, rap, si melodii mai vechi din '71,'81 )si imi vad de treaba mea.Pe mine nu ma deranjeaza ca ceilalti au alte preferinte muzicale diferite de ale mele, ci faptul ca asa cum tu zici ca manelistii sunt considerati cocalari, si rockerii sunt considerati ciudati si cate si mai cate.Si ca sa inchei, fiecare are dreptul sa asculte ce vrea dar nu jignind pe altii.Eu sincer ascult rock si crezi ca nu sunt considerata o ciudata, nu mi s-a spus nu mai ascult rock? Dar nu ii iau in seama, pentru ca ceea ce mie imi place nu poate sa multumeasca pe toti sau sa placa tuturor.
P.S Eu fiind singura din familie care asculta rock.

| σκμ a răspuns (pentru spiridus25):

Eu iti respect gusturile muzicale.
Nu te-am facut ciudata...

| spiridus25 a răspuns (pentru σκμ):

Nu ma refeream la tine ca m-ai facut ciudata, vorbeam in general.

| TheAvenger a răspuns:

Si tu imi spui ca nu pot sa dansez pe melodia asta? https://www.youtube.com/watch?v=pn1RwwcfqJ4
sau
https://www.youtube.com/watch?v=_VU9DjQpvMQ
Mult mai buna decat o manea. Exprima sentimente, nu cat de mult ar vrea sa mi-o traga ala de canta manele sau cum se lauda cu banii lui.

| σκμ a răspuns (pentru TheAvenger):

Nu imi pasa pe ce poti tu dansahappy

| σκμ a răspuns (pentru TheAvenger):

Eu prefer asta: https://www.youtube.com/watch?v=s8tR1TNvOkk
:D

| Neberius13 a răspuns:

Mai stereotipic (ba chiar un stereotip imbecil) nici că puteai să fi. O să mă opresc la această remarcă.

| σκμ a răspuns (pentru Neberius13):

Chill omule.

| Neberius13 a răspuns (pentru σκμ):

Eu sunt foarte "chill" ba chiar am scris raspunsul ala aseara relaxandu-ma in pat si dohanind ca furnalu' si nu aveam nici o treaba.

| σκμ a răspuns (pentru Neberius13):

Nu trebuia sa te deranjezi.
Oricum nu imi pasa de raspunsul tauhappy

| TrialByFire a răspuns (pentru σκμ):

Daca nu iti pasa de raspunsul lui, atunci de ce ai mai pus intrebarea? Asteptai raspunsuri de la ceilalti manelisti de pe TPU in care iti laudau curajul de a te exprima pe un forum? Vino si spune asta in fata oricarui rocker, sa vezi atunci deznodamant.Iar cum tie nu iti pasa de ce cred altii, asa nici mie nu imi pasa de ce crezi tu.Si da, stiu ca nu te intereseaza raspunsul meu, nu trebuie sa te mai obosesti sa imi spui.

| σκμ a răspuns (pentru TrialByFire):

Nu ar trebui sa te intereseze intrebarea asta.

| Neberius13 a răspuns (pentru TrialByFire):

Dă-mi voie, între un adevăr trist și o minciună frumoasă orice om fără de principii va alege minciuna. La o adică dacă eu nu arătăm spre nelimitata ignoranță de care a dat dovadă ci spre puținele locuri unde părea măcar să aibă un argument solid i-ar fi păsat de părerea mea. Din același motiv nu-i pasă nici de părerea ta, ai menționat deja că ești conștient de asta.

| Neberius13 a răspuns:

N-a fost deloc un deranj ba chiar a fost plăcerea mea

| Gunoi a răspuns:

Ai vreun stereotip legat de rokeri?
Căci sincer nu înţeleg de ce faci referire la muzica rock în special.
Părerea mea legată de muzică, indiferent care e ea, e fiecare cu preferinţele lui.
Nu sunt rasist rolling on the floor muzical big grin

| Apetrei_Bogdan_1995 a răspuns:

Manelele mi se par o muzica patetica si batjocorita pe buna dreptate.In mare parte suna ca muzica turceasca dar cu versuri de toata jena.Un arist care isi foloseste muzica doar ca sa se laude si sa promoveze violenta nu merita pic de respect.Asculta ce vrei, ingora versurile sau canta odata cu cantecul dar acepta ca mare parte din lume nu iti imparteseste opinile. Discutia asta nu este despre cum suntem sau nu progresivi, este despre cu oameni percep muzica diferit.Eu o percep ca pe o modalite de a te exprima, de a arata cine esti.

Manele par indreptate spre oameni lacomi, violenti, cu modalitati de gandire depasita si care cred ca tot ce e important e sa ai bani cu orice pret.

Poti argumenta ca majoritatea lumi ignora versurile si probabil e adevarat dar eu intreb :Atunci care mai e scopul muzici? Sa "dansezi" tu acolo pana te inbeti?

Cat despre muzica rock sunt mai putine de spus.E un gen mult mai larg si sunt multe trupe care imi plac si mie.Nu am ascultat prea mult rock hardcore dar pot vedea de ce lumii ii place.

| veryhonest a răspuns:

Rock-ul este un gen de muzica. Manelele alt gen.
Niciuna din ele nu este muzica "adevarata".
Niciun gen muzical nu bate pe altul, din cauza ca oamenii sunt subiectivi, si au propriile lor preferinte.

| Foxyyyy a răspuns (pentru veryhonest):

Manelele nu sunt considerate gen muzical.

| Coquinne a răspuns (pentru Foxyyyy):

Da? inseamna ca nici muzica greceasca sau arabeasca nu sunt considerate genuri muzicale, in fond, de acolo sunt inspirate manelele.
Gen muzical este considerat orice, atata timp cat sunt implicate instrumente muzicale, iar manelistii canta cu ajutorul instrumentelor muzicale.

| Foxyyyy a răspuns (pentru Coquinne):

Ma refer in mod oficial, nu-i considerat gen muzical.

| Coquinne a răspuns (pentru Foxyyyy):

Daca era in mod oficial, cantau manelistii la aer, nu la instrumente.

| σκμ a răspuns (pentru Foxyyyy):

Du-te unde este rock-ul considereat zeu.
De ce esti aici?
Asta si pentru cei care critica manelele.

| Foxyyyy a răspuns (pentru σκμ):

Poftim? laughing Ma duc unde vreau eu, multumesc de sfat!

| σκμ a răspuns (pentru Foxyyyy):

Prezenta ta nu e dorita aicihappy

| Foxyyyy a răspuns (pentru σκμ):

Si crezi ca imi pasa daca imi doresti tu prezenta sau nu? rolling on the floor) Eu un site public, deci comentez la ce vreau euwinking.