| valy a întrebat:

Deci.as dori si eu sa ma exprim.
Nu am mai vazut in viata mea atata tampenie pe lumea asta precum am vazut de curand.
De unde mai oameni buni daca asculti manele esti cocalar sau pitipoanca si neaparat esti rrom.si de unde pana unde stilul de muzica dovedeste inteligenta?
Ok nici eu nu sunt de acord ca manelele gen ca am bani de sparg bancile.si masini si mai departe. dar sunt multe manele frumoase.
Dar eu totusi eu nu inteleg de unde pana unde cei ce asculta rock sau alt gen de muzica sunt mai inteligenti.
Aratati-mi studiu si analize facute daca asculti manele esti rrom.eu ascult manele si iti arat acte cum, ca sunt Roman din vechi strabuni.si daca am face competitie tu cu mine te asigur ca ai de pierdut
Si de unde pana unde maneaua are text vulgar si melodii de copii intarziati mental?
Si toate le gasiti pe acest link minunat
http://www.TPU.ro/......te-manele/
Si inca ceva. cei care nu agreaza manelele.cand merg la distractie.la o nunta...majorat.botez.ce se asculta? cumva rock si nu stiu eu?
Ati putea sa imi raspunde-ti la aceste intrebari daca tot sunteti mai inteligenti?

Răspuns Câştigător
| Pheno a răspuns:

Bun frate, vad ca te simti deranjat la corason daca cineva se ia de stilul tau de muzica, asta e specific manelistilor, sa va doara la ce va zic "dusmanii". zi'mi si tu o manea care transmite un mesaj. hip hopu' transmite un mesaj, rockul transmite stari si sentimente, dar cand il auzi pe guta si pe mai stiu eu cine cu "oh printesa mea, oh masina mea, oh valoarea mea, si dusmanii ma dusmanesc, banii nu se mai opresc" sau ce pana mea mai contin manelele voastre. CE AR TREBUI SA INTELEGEM DIN ASTEA? cultura?! e un stil foarte tampit de a face dintr'o propozitie analfabeta o MUZICA.

si eu la o "distractie" (alt termen manelist) ascult ce imi PLACE, altfel nu e distractie, oamenii care zic "eu nu ascult manele dar cand e chef tare bine merge" sunt cei mai retardati de pe planeta.

si la majorat la fel. cine zice ca daca e o ocazie speciala trebuie sa asculti tampeniile alea? eu uite ascult rock la 'distractii', la majorat.la botez pot sa ascult populara romaneasca, nu **** de rrom.

mai ai sa'mi raspunzi la asta?

34 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Deci frate, mereu am spus "fiecare cu ce ii place". Eu spun doar atat. Urasc generalizarea unui manelist: Cu doua clase si saci de bani "fara numar". Ca sunt si exceptii, treaba voastra, nu am de unde sa stiu pentru ca nu ascult. Nu am spus ca daca esti manelist esti rrom sau cocalar. Eu doar atat am spus, urasc generalizarea manelistului. Fiecare cu ce ii place, eu comentez doar la obsedatii de Bieber si aduc aminte de rock, dar nimic mai mult. Daca iti plac manelele, treaba ta, asculta-le pana ti-oi spune eu sa nu le mai asculti. Dar nu ne influenta si pe noi. Intr-adevar cum ai spus exista exceptii, eu nu influentez pe nimeni sa asculte rock, doar imi bat joc de obsedati, deoarece de la a iti placea un gen de muzica si a fi obsedat de un artist e cale lunga. Fiecare asculta ce vrea inimioara lui. Mie nu imi plac manelele, dar nu zic ca cei care asculta sunt cocalari. Poate data viitoare ai putea sa ne si dovedesti ca nu esti cocalar ("raspunde-ti"), din gura poate da oricine. Bafta.

| TeoPT a răspuns:

La o distractie, majorat, botez, nunta etc. la care participa oameni culti se asculta muzica culta. In general pop-ul anilor 80 si 90. Nu neaparat manelele sunt peste tot.

| TeoPT a răspuns:

@valy - Ne tot freci la melodie cu manelele tale ca sunt frumoase si alea alea. Ce inseamna? Ca vrei sa ascultam si noi. Eu asa inteleg. Taci din gura si vezi-ti de manelele tale, gusturile nu se discuta, lasa-ne pe noi in pace. Tu chiar esti cocalar, imi pare rau ca ti-o spun, dar cum a zis @Derye, e doar o coincidenta. Nu tine neaparat de faptul ca asculti manele. Te bagi si tu in seama pe aici...

| thegreatgatsby a răspuns:

Ma abtin sa raspund laughing

@Andra4u hai ma laughing credeam ca gasesc un John Lennon pe linkul tau. dar nu! Bruno fuckin Mars!

Nu ma intelege gresit. il ador!

| valy explică:

Pheno@dar rock-ul este cultura? Ok hip-hop-ul recunosc ca sunt anumite persoane care dau realitatea pe fata.gen Parazitii.Ombladon si hip-hop-ul romanesc nane.
Derye!@intr-adevar nu mi-a placut scoala si nu cred ca este vreun copil normal care ii place scoala, sa fie inebunit dupa ea. acum sunt la facultatea de medicina
7h30@. Dar cu ce v-am influentat? Ca am raspuns la o intrebare si ati inceput cu comentariile cum ca esti rrom. si ca poti sa te sinucizi.si alte prostii?
andra4u@. se vede ca esti mai proasta decat permite legea.eu am terminat liceul.si acum sunt la facultate.si nu am trecut pe cunostinte.bani.si am avut profesori tampiti la scoala la limbi straine si note de 10.vai de capul meu.de cand a inceput o poza normala sa exprime inteligenta? Si am habar de mai multa engleza decat ai putea tu vreodata sa stii
Derye!@hai sa facem o intrecere in cultura generala sa vedem cine e mai inteligent, daca tot atat iti iei libertatea si dreptul de a ma face prost.
Mai oameni buni.deci.eu nu influentez pe nimeni.tot ce am facut a fost sa raspund la o intrebare.si ceilalti au sarit pe mine ca niste lupi infometati ca esti rrom.ca esti cocalar.ca nu ai cultura.
Nu vreau nimic altceva.
Iubesc acest site si nu vreau sa plec din cauza unor persoane ca ma judeca pe nedrept. dar voi sunteti mai buni?

| Derye a răspuns:

Iti zic ceva, referitor la posturile tale din cele 2 intrebari + avatarul tau: rockeri se imbraca ca niste rockstars, manelistii se imbraca ca niste...hmmm thinking las la latitudintea ta acest aspect.

Genul muzical nu defineste inteligenta, dar in cazul tau defineste...chestia opusa inteligentei, stii tu.

"si daca am face competitie tu cu mine te asigur ca ai de pierdut"
- o alta formulare a sintagmei: am valoare si dusmani.

Observi de ce lumea insulta manelistii?

Pe de alta parte, frazele nu incep cu "deci", frazele incep cu litera mare, si nu mai spun de greselile (minore de altfel) din textele tale. Nu spun ca esti agramat doar ca esti manelist, ci ca esti agramat ca nu ti'a placut scoala.Asta ca un adaos.

| Derye a răspuns:

Andra4u: =))

You made me lol hard, crezi ca daca asculti Bruno Mars ai o "cultura muzicala"? = ))

http://www.youtube.com/watch?v=6GAHFrLAxzM

Listen this. Suna la fel de bine live, cat suna si in studio. Nu poti spune acelasi lucru despre...alti cantareti.

| Derye a răspuns:

Andra4u: Nu ca mi'ar placea sa te critic, dar tu esti "inteligenta", mergi dupa prejudecata "manelist=prost". El chiar este prost, dar la el este o coincidenta, pot sa asculti manele si sa fii extrem de inteligent, dar ca majoritatea care sunt agramatiilor le plac manelele. Fact not rumor.
Nu inteleg de unde poti sa spui ca Bruno canta din suflet, ca nu l'ai cunoscut personal, iar declaratii false se pot face toata ziua. Totusi, ma pot insela, insa arta muzicala e atunci cand o melodie suna la fel de bine live ca in studio. Daca poti canta asa...atunci ai simpatia mea.

| Derye a răspuns:

Valy@ http://www.financiarul.com/......ciare.html

Cultura generala nu inseamna neaparat inteligenta, inseamna doar capacitatea de a memora lucruri.
Dar se pare ca tu esti ferm convins ca esti mai inteligent decat mine, desi abia de ma cunosti. Eu, spun ca esti prost...si atat.
Vezi diferenta

| Derye a răspuns:

Grrr rolling on the floor se duce de rapa tara asta. Esti la facultate? Ma, pai tu habar n'ai sa scrii si sa te exprimi coerent, cum naiba? rolling on the floor

| Derye a răspuns:

Domyno@ Nah really, vorbesc la fel de mult si irl, so no biggie. Also, I like stalkers.

| Derye a răspuns:

Domyno@Daca vrei sa te impresionez, ti'as putea dansa ceva, poate un step, poate un tango, ce zici?

| Sconcsiş a răspuns:

Man, nimeni nu zice ca maneaua este muzica ascultata de rromi. Este muzica (virgula) cantata de rromi. Cele mai multe.

Nu toate au text vulgar, dar alea cu "sa moara dusmanii mei" ce sunt?

Uite, la nunta, botez, majorate etc se asculta ori ce-i place celui care organizeaza, ori piese care nu supara pe nimeni. Adica nu hard rock, house, manele, punk.
Exista muzica (virgula din nou) care nu poate sa-ti displaca. Poti sa spui ca nu o iubesti dar, sa nu-ti placa nu se poate.
Asculta tu Anastacia, Michael Bolton, ABBA, Brian Adams, Avril Lavinge, Beatles, Jason Mraz etc.

Mai gandeste-te odata

| Sin a răspuns:

". cand merg la distractie.la o nunta...majorat.botez.ce se asculta? cumva rock si nu stiu eu?"
DA! Eu sunt om asezat la casa mea si tin sa te anunt ca atunci cand m-am casatorit s-a ascultat doar melodii rock/metal/blues-uri/jazz/valsuri, balade rock si bine inteles oldies gen Abba, Boney M, Elvis, etc iar invitatii s-au simtit excelent.
De asemenea eu unul nu ma duc la petreceri unde se asculta manele, pop, house si altele, ma invart in altfel de anturaj si toti amicii mei au celeasi gusturi ca si mine. Exemple ca mine sunt "n".
Am sa ma opresc aici. Ti-au dat restul mult prea multe argumente.
Totusi daca nu esti lamurit in legatura cu cultura rock si "cultura manele", rock-ul a aparut prin 1940 isi are radacinile din blues-uri, rock n roll, country, jazz, folk si (atentie!) muzica clasica, are o multime de ramuri, genuri si subgenuri si inca e in continua dezvoltare, pe cand manelele au aparut in 2000, au cate ramuri (?) si isi au radacinile din?

| Aℓida a răspuns:

Nu cred ca numai rromii asculta manele. manelele eu fost "copiate" de la turci, de la ei ne'am "inspirat" si asa s-a intamplat ca oamenii au fost considerati cocalari/pitipoance ca ascultaw manele.nu cred ca numai acesta este motivul si doar faptul ca acest gen de oameni puneau in practica si se laudaw cu ce zicea guta si alti manelisti.de obicei la o nunta la o ocazie se mai asculta si manele ca nu se poate asculta rock sau altceva... dar oamenii au abuzat de ce spunea guta in melodiile sale si asa au ajuns oamenii [pe langa guta] sa fie considerati inculti.eu nu am ceva personal cu rromii, adica stiu ca si Connect'r este rrom, dar daca toti rromii si romanii ar fi ca el sa'si recunoasca originea chiar ar fi rromii respectati iar romanii s'ar respecta intre eiwinkingdar mie imi place mai mult sa vad ascultandu'se rock, decat sa vezi o molusca zbatandu'se pe "ooo kati dusmani am eu, ooo vai de viata mea, ooo Doamne de ce eu?"si alte chestii asemanatoare. Dupa parerea mea rapp'erii si rock'erii spun adevarul despre tot.

| Domyno a răspuns:

Bravo tie ca te crezi un om destept! Sincer, am sa ma contrazic pe mine acum cu ce urmeaza sa spun: omule ai dreptate, si nu ai! Adica cei care asculta alte genuri in afara de manele, in nici un caz nu sunt mai destepti, ci dimpotriva dau in gropi de prosti ce sunt. Dar nu ai dreptate, pentru ca multe din manele chiar au text vulgar sunt lipsite de gust si cel putin pe mine ma dezgusta! Daca iti arat Telefonul si Ipod-ul meu nu vei gasi o melodie romaneasca, nu manea, ci romaneasca, tot ce ascult e POP pur strain, stiu ca nu are legatura cu intrebarea, dar atat de dezgustat sunt de tara noastra incat nici muzica romaneasca nu o mai ascult. Si nu te supara ca o spun, dar merg pe strada, si vad la prostime peste tot (la ambele sexe), si sa nu ai impresia ca asculta ceva de bun gust, normal ca asculta manele, de aici s-au si etichetat cocalarii, ca merg mana in mana cu maneaua! Pentru mine, desi ma vei vorbi de rau, maneau se numara printre lucrurile ce ma dezgusta, alaturi de rromi (ca nu pot sa le spun t.i.g.ani ca mi-l corecteaza domnii de pe TPU in rromi) si de prostimea infinita din tara asta! O zi atat cer, in care prostia sa doara, sa vezi urlete atunci...

| Domyno a răspuns:

Frate ce e aici, vorba lui Cretaker "e un shitstorm"(laudata-i fie vorba)! Mai postez odata pentru ca vreau sa-l felicit pe valy ca e student la medicina (tot respectul pentru ei, ca si eu peste 2 ani, vreau sa dau la UMF) si daca nu ai fi mentionat sa asculti manele te respectam si mai mult asta este, imperfectiunea umana rolling eyes C'est la vie!

| Domyno a răspuns:

Derye, Derye, ce noroc ca raspunsurile la intrebari se ofera virtual si nu live, ca nu stiu cat ai mai comenta, avand in vedere "teama ta pentru necunoscuti"! vorbesti prea mult...

| Domyno a răspuns:

Si, ai impresia ca daca scrii in engleza, ma impresionezi cu cevaraised eyebrows?

| Domyno a răspuns:

Nu mersi, nu vreau sa mor de plictiseala... te rog.

| Pepper9 a răspuns:

Buna.De unde stii tu ca daca ai face comparatie intre noi si tine noi avem de pierdut? Te dai macho? Nici nu ne cunosti, dar nici noi nu te cunoastem.Asculti manele? Bravo tie.Chiar nu-mi pasa.
Mie imi place scoala si crede-ma, sunt foarte normala.Manelele sunt un gen de muzica, daca e vreun gen, care nu au niciun mesaj. Daca sunt, atunci contrazice-ma si arata-mi-le.Rock-ul are tot timpul un mesaj.Si ma refer mai mult la rock-ul din anii 80' 90' sau chiar din 2000(unele). Cei care zic ca nu asculta manele, nu le suporta, dar la petrecere sunt bune, mi se par cei mai stupizi oameni. Ori nu le suporti, ori iti plac.Niciodata nu i-am inteles pe oamenii astia.
Da, vali iti raspundem pentru ca si suntem mai inteligenti.Majoritatea oameniilor care asculta manelele sunt niste retarzi care au vreo 8 clase, MAXIM.Sunt si unii cu studii mai inalte dar, cred ca sunt 1-2 exceptii.De asta spunem ca manelistii sunt niste prosti, 99, 9% dovedesc asta in fiecare zi. Daca tu te crezi altcumva, bravo tie. Tu asculta manelele tale, noi muzica noastra.Noi nu te punem sa asculti rock, pop(strain, anii 80, 90).

| Pheno a răspuns:

Din cate vad am dreptate. multi de aici sunt de genul "ba eu nu sunt manelist. DA CAND E O PETRECERE" adica retardism.

| Pheno a răspuns:

Da. Rock'ul este o cultura! in primul rand versurile transmit ceva + ei stiu sa cante demential la instrumente. e o cultura a instrumentelor.

| nauneim a răspuns:

Ai foarte mare dreptate.cand sunt fericita mai cant cate-o manea (zumzam asa ) si cei din jurul meu (aia de asculta rock ) se uita foarte ciudat la mine de parca as fi cea mai mare proasta. ma simt aiurea. oricum ai dreptate la o petrecere/nunta/botez/aniversare nu ai cum sa nu asculti manele.nu are farmec. parerea mea :d
pana acum cateva luni nu ascultam manele absolut deloc ( bine la petreceri ) dar dupa ce am dat o petrecere de ziua mea ascult manele si nu numai eu am inceput. laughing
ma rog. vroiam doar sa zic ca sunt de acord cu tine mai ales la partea cu inteligenta. happy

| andra4u a răspuns:

Sa stii ca este foarte greu sa ai o cultura muzicala! Asculta aceasta melodie superbahttp://www.youtube.com/watch?v=LjhCEhWiKXk bine nu cred ca o sa intelegi versurile deoarece sunt in engleza:))! Cu ce va mandriti voi manelistii:cu Fernando de la Caransebes, Roxy Manelista, Romeo Fantasticul =)) daca acestia sunt oamnei inteligenti :)). Ieri am fost in parc si erau 2 acolo pe o banca care faceau ce faceau in public si ascultau manele! Astea da oameni inteligenti, nu?! Nici macar nu auzisera de casti :-j dar deja dam in alta poveste.Sincer nici muzica romaneasca nu prea ascult, avem prea putini care canta cu adevarat. Cei care asculta manele sunt niste oameni fara ureche, fara cultura muzicala, care isi dau figuri, dar nu stiu pe ce...Pacat ca am avea o tara frumoasa daca nu ar fi populata de unii ca Salam, Guta, etc.

| andra4u a răspuns:

Nu, nu se numeste neaparat cultura muzicala, dar Bruno Mars canta din suflet si daca asculti versurile si le intelegi iti intra la sentiment melodia! Si a ta e superba :X! Si ca sa mai fac o completare pentru valy, crede-ma dupa poza de la profil se vede cat de "inteligent" esti!

| andra4u a răspuns:

Din cate vad ti s-a pus pata pe mine! Pai nu trebuie sa cunosti personal un artist pentru a-ti da seama ca acesta canta din suflet! Acum sincer deja am ajuns de la manele sa criticam altceva! Mie una imi plac unele melodii ale lui si chiar nu cred ca am ajuns sa confundam muzica de opera cu muzica normala, amandoua sunt de calitate dar in alte moduri!

| andra4u a răspuns:

Pai e absolut normal sa iti dai seama daca un om e inteligent dupa o poza, nu vreau sa te jignesc, dar dupa cum te imbraci se vede ca esti un manelist

| thealchemist a răspuns:

Manelele din pacate sunt ruda saraca a nobilei traditii a lautarilor.

http://www.youtube.com/watch?v=UE1t1aM0tug&feature=player_embedded