| Arimoshi a întrebat:

Hey TPU!
Nu am inteles niciodata "conflictul" acesta dintre rock si manele.
De ce esti considerat ciudat\satanist pentru ca asculti rock?
De ce esti considerat prost\ cocalar pentru ca asculti manele?
Muzica e muzica pana la urma si nu ar trebui sa ne punem etichete (asta este valabil si pentru alte genuri muzicale)
Dupa mine nu trebuie sa ai un tricou cu Megadeath pentru a fii "Rocker", nu trebuie sa ai bani si valoare pentru a fii "Manelist". Muzica buna se asculta indiferent de gen, de bani si mai ales de gusturi!
Am vazut presupusi maneliști care injura rockeri dar si presupusi rockeri care injura maneliști (Nu e normal) Sper sa putem ajunge o data la un "armistitiu" intre cele 2 genuri total opuse

15 răspunsuri:
| Speed99 a răspuns:

Chestia cu manelele este ca ele promoveaza incultura si destrabalarea. Nu trebuie sa-mi dezvolt argumentul, poti asculta singur si iti vei da seama.

Eu nu am auzit pe nimeni sa imi faca prieteniii rockeri satanisti. Probabil doar incultii care dau la maxim "Am norocu' scris in frunte" in masina.

Nu doar rockerii ar trebui sa nu suporte manelele, ci orice om cu respect de sine si coloana vertebrala.

| Arimoshi explică (pentru Speed99):

Am profesori care asculta manele si sunt destul de ok, adica nu manifesta vreo boala dar asta pot spune si despre rockerii.
Si majoritatea melodiilor rock sunt despre revolta asa cum si majoritatea manelelor sunt despre valoare.
Eu vreau doar sa estompez aceasta neintelegere (chiar daca nu rezolv mare lucru macar incerc)

| RAY a răspuns:

In Romania a injura este sport national indiferent de ce asculti, faci, la ce te astepti sincer uitate in jurul tau nu e vb de muzica e vb de lipsa culturi, educatiei, bunului simt care lipseste in tara asta

| Arimoshi explică (pentru RAY):

Poate daca am gandi mai pozitiv despre tara asta atunci nu ar mai fii asa, ce crezi?

| RAY a răspuns (pentru Arimoshi):

Mai rational spun eu, depinde de ce regiune a tarii vorbim

| Drimmero a răspuns:

Care conflict? Intre 2 genuri muzicale si atat...
Da' ce rivalitate stransa intre cele 2 genuri total diferite/

| Arimoshi explică (pentru Drimmero):

Nu îmi spune ca nu ai auzit niciodata de acest conflict sau ai auzit doar de cele din sport? laughing

| Drimmero a răspuns (pentru Arimoshi):

Evident ca am auzit de asa zisul conflict, dar e prea copilaresc sa te certi pe motivul unui gen muzical, mie unul mi se pare amuzant.

| Arimoshi explică (pentru Drimmero):

Dar eu nu mă cert ...am pus intrebarea asta pentru nişte persoane şi cam asta am spus şi eu : E practic pueril

| Drimmero a răspuns (pentru Arimoshi):

Nu ma refeream la tine,, ziceam doar ca e copilaresc sa incepi un conflict cu cineva pe motivul genului muzical, parerea mea/

| Arimoshi explică (pentru Drimmero):

Ik man

| OldSoul a răspuns:

Nu e vorba neaparat de muzica.
Pur si simplu asta e mentalitatea, cam tot ce e "diferit" e blamat.
Se exagereaza prea mult pe aceste teme, si dupa cum spuneau versurile unei melodii "Fiecare se apara agresand cealalta tabara".
Adevarul este ca nu toti sunt capabili sa ii inteleaga pe ceilalti, sa fie neutrii si din aceste motive apar diferite conflicte intre cei "diferiti".

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Rockerii au dreptate. Eu nu am vazut rocker care sa fi dat muzica la maxim in strada sa se vada ca are valoare, pe cand manele auzi la tot pasul. Eu nu am intalnit om destept care sa asculte manele. Te anunt ca nu doar rockerii sunt impotriva manelelor, ci toati consumatorii muzicii de calitate. Mai degraba asculti muzica pentru copii decat manele.

| Teffan a răspuns:

Problema asta a fost depasita probabi acum 4-5 ani.

Nu ajungem la niciun armistitiu.
Nu ma intereseaza "conflictul" tampit dintre "rockeri" si "manelisti".

E atat de penibil.

Sa isi scoata gaturile, eu sunt in afara acestei "batalii" care dateaza din anii 2005 si nu a trecut rebeliunea peste nici acum.

| Arimoshi explică (pentru Teffan):

Tocmai de asta am pus aceasta intrebare fiindca toata lupta asta e penibila si ajunge la cote maxime laughing