| Zeiță a întrebat:

Bună, TPU! De un an și câteva luni iau lecții de pian, dar nu îmi place. Aș vrea să mă apuc de chitară. Cum aș putea să îi conving pe părinții mei să îmi cumpere o chitară? Apropo, la ei nu merge doar cu „te rog" și îmi ia. Întâi trebuie să îl conving pe tata să vândă pianul, iar apoi să îi cer să-mi ia o chitară? Sau întâi să îl intreb de chitară? Vă rog, am nevoie de ajutor.

1 răspuns:
| extremeA07 a răspuns:

Salut! Eu sunt de parere ca ar trebui sa ii zici ca ai vrea sa vorbiti, cand are timp sa te cheme. Apoi cand te cheama il iei frumos, si ii explici ca de mult timp in tine este dorinta asta de a canta la chitara si ca il rogi sa iti cumpere si tie o chitara. Si zi-i ca daca vrea, ca sa nu se supere ai putea continua si cu pianul, dar tie ti-ar placea mult chitara.
Daca tot nu reusesti nicidecum sa il convingi ai putea sa mai strangi si tu bani, sa nu ii cheltui pe toti si in catva timp ti-ai putea strange de o chitara.