| anonim_4396 a întrebat:

Sunt si eu curioasa, mai sunt adolescentii in ziua de azi, care mai asculta muzica clasica?
Eu am 15 ani si imi place sa ascult muzica clasica, rock, uneori si rap. Intr-o zi m-au intrebat niste colege ce muzica ascult si cand le-am spus, la rock au facut o fata de zici ca cine stie ce le-am spus rolling on the floor si cand le-am zis si de muzica clasica mai sa nu ma faca direct nebuna.

Răspuns Câştigător
| Idioglossia a răspuns:

Categoric mai există și alți adolescenți care ascultă muzică clasică. Nu trebuie să pui la suflet cuvintele "minunatelor". Este un lucru bun ca explorezi această diversitate muzicală. Nu numai că îți dezvolți cultura muzicală dar îți formezi si gusturile. Si personal, este mai bine să nu ai spirit de turmă dacă întregi ce zic.winking

| ksaoswh a răspuns (pentru Idioglossia):

Multumesc, ai dreptate am sa incerc sa nu mai pun la suflet ce spun ceilalti, oricum ce imi spun ei, nu ma va face sa imi schimb gusturile mele muzicale. happy

28 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Muzica clasica ii misto, sa nu mai zic de rock. Doar ca nu e asa accesibila si usor de inteles pentru oricine, de asta ii mai greu de digerat.

| Drimmero a răspuns:

Eu unul nu ascult un anumit gen de muzica, nu am genuri de muzica preferate, daca imi dai o melodie si imi place, o ascult indiferent de genul muzical/

| Mayhem666 a răspuns:

Exista si alti oameni care asculta muzica rock, clasica, rap, spre exemplu eu, rock ascult in fiecare zi, clasica ascult de obicei vara, atunci cand incerc sa ma relaxez, iar rap ascult din cand in cand, cand aud o melodie care imi place foarte mult.

| ksaoswh a răspuns (pentru Mayhem666):

Mersi de raspuns! happy
Apropo, cati ani ai?

| Mayhem666 a răspuns (pentru ksaoswh):

20!

| ksaoswh a răspuns (pentru Mayhem666):

laughing Mersi!

| Mayhem666 a răspuns (pentru ksaoswh):

Cu placere!

| Deaad a răspuns:

Da,ascult muzica clasica.
Beethoven,Bach, Mozart, Rachmaninoff, Chopin, tchaikovsky s.a..In principal astia.
Muzica clasica nu o poate asculta oricine cu placere.Este destul de grea de inteles.

Nu-mi pasa de ce cred cretinii despre mine la fel cum nu-mi pasa nici despre ce imi spun.
Sa asculte in continuare bumti bumti, cacaturi fara sens, muzica tiganeasca, lautareasca si house.

| ksaoswh a răspuns (pentru Deaad):

Bravo, ma bucur sa vad ca mai sunt persoane care asculta acest gen de muzica in ziua de astazi. happy
Si da, ai dreptate majoritatea muzicii din ziua de astazi este din pacate de *****. sad

| Cameliapantiru a răspuns:

Buna!
Si eu ascultam la varsta ta muzica clasica si rock. Si pna astazi (35 ani), tot aceste doua genuri au ramas preferatele mele.
Si am multi elevi de varsta ta care asculta frecvent si merg la Filarmonica, Opera, concerte rock.

| ksaoswh a răspuns (pentru Cameliapantiru):

Va multumesc de raspuns! happy Ma bucur sa vad ca mai sunt adolescentii, care asculta aceste genuri de muzica. Sincera sa fiu nu am vreun prieten si nu cunosc pe nimeni care sa asculte rock ca de muzica clasica sa nu mai zic. laughing

| Cameliapantiru a răspuns (pentru ksaoswh):

Esti intr-un liceu bun din orasul tau? Eu predau la unul din top trei colegii Iasi si sunt multi copii pasionati de muzica buna. Depinde si de mediul in care te gasesti.
Apropo de rock, ce trupe/melodii preferi? dar dintre compozitori?

| ksaoswh a răspuns (pentru Cameliapantiru):

De fapt, eu nu mai locuiesc in Romania de 4 ani, din pacate m-am mutat in Germania si da sunt la un liceu bun. Apropo de asta, va rog sa ma scuzati daca scriu ceva gresit. Pai unele din trupele mele preferate sunt : Metallica, Guns n Roses, Scorpions, Iron Maiden, Europe, AC/DC etc.big grin.

| Cameliapantiru a răspuns (pentru ksaoswh):

Frumos! Si mie imi plac aceste trupe, mai ales Scorpions, Guns'n'Roses, Metallica. Recomand si Queen, Deep Purple, Pink Floyd, Rolling Stones, Iris.
Ahh, nu stiu cum e mentalitatea adolescentilor din Germania! Dar in Germania multe dintre marile trupe rock au luat fiinta si au activat.
Dar e frumos ca iti place muzica buna. Bravo, asa eram si eu la varsta ta!

| ksaoswh a răspuns (pentru Cameliapantiru):

Ar fi misto daca si la mine ar fi copii pasionati de muzica buna, dar acuma na. Majoritatea din liceul meu au fite, fumeaza sa nu mai zic ca sau apucat si de baut... Din cauza asta mi-am pierdut multi prietenii. Acum am putini prietenii, dar mai bine putini si buni. happy

| Drimmero a răspuns (pentru ksaoswh):

Stai calma, Germania nu este mai prejos de deosebita si incomparabila Romania! Daca la anii liceului iti faci griji ca acei plozi fumeaza sau beau, o sa fii socata cand te intorci in Romania, Tringhiul Bermudelor este in mica comparatie cu Romania, aici e mai ceva decat acolo, tara tuturor solutiilor!

| ksaoswh a răspuns (pentru Cameliapantiru):

Multumesc Iris ascult, dar de celalate trupe, trebuie a recunosc inca nu le-am ascultat. happy Dar am sa incerc.

| ksaoswh a răspuns (pentru Drimmero):

Da, din pacate ai dreptate. sad

| Drimmero a răspuns (pentru ksaoswh):

Din pacate pentru omenire, da/

| Cameliapantiru a răspuns (pentru ksaoswh):

Cu drag!
Noapte buna!

| ksaoswh a răspuns (pentru Cameliapantiru):

Noapte buna! happy

| Jimtheghost a răspuns:

Sunt destui zic eu, doar ca mai greu de gasit.

| ksaoswh a răspuns (pentru Jimtheghost):

Cred ca ai dreptate. thinking
Mersi de raspuns. peace sign

| Jimtheghost a răspuns (pentru ksaoswh):

La mine muzica clasica intra in joc cand am de invatat laughing

| ksaoswh a răspuns (pentru Jimtheghost):

laughing

| Username55 a răspuns:

"Gusturile nu se discuta"

| ksaoswh a răspuns (pentru Username55):

Stiu asta, si nu am nimic cu cei care asculta alte genuri, pentru ca logic cu totii suntem diferiti. Pe mine m-a deranjat felul in care erau ele sa imi spuna mai putin ca sunt nebuna, doar pentru ca mie imi place sa ascult asta. Eu nu am spus niciodata nimic despre genul muzical despre care il asculta ele, sau altii si sa nu mai zic ca mi-au facut capul calendar cu Idolii lor.
Multumesc oricum, de raspuns. big grin