| Denisaaa08 a întrebat:

Buna TPU! Urechea muzicală se poate antrena?

Răspuns Câştigător
| stefiiii3 a răspuns:

Exersatul este mama invataturii.
Da, asculta cat mai multe melodii din toate genurile si te va ajuta.
Unii nu cred in talent deci practicand poti sa rezolvi asta. Nu toti s-au nascut talentati deci si tu poti rezolva problema cu urechez muzicala. Trebuie sa fii atenta la ritm si usor, usor vei evolua.

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca nu te nasti cu ureche muzicala si cu talent nu poti antrena ceea ce nu ai, urechea muzicala se mosteneste genetic daca ai si cînti bine da, antrenezi urechea muzicala prin lectii de pian de canto, dar daca tu nu ai ureche muzicală deloc si cînti fals nu te poate ajuta nimeni sa dobindesti talent, ce sa antreneze la unul care cîntă fals? Nimic, nu are talent nu i poate da profesorul ureche muzicală daca elevul nu a mostenit o pe cale genetica din familie, daca tu ai ureche muzicală faci muzică, daca nu ai renunta ca te chinuie talentul si pe tine si îi zapacesti si pe altii cu vocalize false, ce varsta ai?

Bula
| Bula a răspuns:

Da, se poate.
Este nevoie de multe exercitii si de indrumare.
Chiar daca nu ai ureche muzicala, instrumentele (de suflat) ca flautul (sau chiar si fluierul) iti invata creierul cu sunetele auzite prin aer si prin oasele capului.
Cunosc persoana care n-a avut deloc ureche muzicala (mostenita), iar dupa cativa ani a ajuns solista in cor!

| Frank51 a răspuns:

Da. Poți doar să memorezi într-o anumită ordine sau măsură, dar urechea muzicală înseamnă să distingi fără antrenament.

| Zuzu1991 a răspuns:

NU, nu conteaza cat exersezi, arta e un lucru care te impresioneaza sau NU, iar asta e o chestie pur subiectiva de la persoana la persoana

pe mine de exemplu nu ma impresioneaza Picasso nici macar vag, chiar mi se pare aiurea, dar arta lui valoreaza milioane, deci sunt oameni pe care ii impresioneaza

alta idee sunt filmele (care sunt arta cat cuprinde) am auzit pe unii care spuneau ca a fost "o prostie" filme care pe mine m-au impresionat serios, cum a fost Atomic Blonde

cum era aia, "gusturile si culorile nu se discuta"

| DaniTDCI a răspuns:

Bineinteles.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intr-o oarecare măsură. E predominant genetică.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Absolut...dar să fie și o scânteie de talent înnăscut la temelie.

| EllaAndreea1655 a răspuns:

Normal

| Oanasecret1 a răspuns:

Da sigur cu un profesor de canto sau teorie muzicala