| mellisa_1721 a întrebat:

Buna tuturor.nu de mult timp am primit de la parintii mei doua boxe audio CIVIL de 140w fiecare bucata.am luat o statie onkyo cei drept cam veche din 1900 si ceva nu stiu exact.cei drept e buna dar are 280w.azi dimineata am ascultat muzica si am patit ceva straniu.fiecare boxa are trei difuzoare.doua mari si unu in mijloc mititel.am inteles ca alea mititele ar fi twetere.nu stiu exact.am ascultat destul de tare si la un moment dat nu se mai auzea la fel sunetul.bassul se auzea ok dar vorbele inaltele sau nu stiu ce nu se mai auzeau la fel de tare.se poate sa fi ars ceva? sau sa fi ars alea difuzoarele mici? sau statia mi-a oprit sunetul sa nu se arda.mia zis cineva ca sar putea sa aiba statia ceva auto control.va multumesc anticipat.

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Unele amplificatoare au o protecție la suprasarcină, dar de obicei aceasta oprește total sunetul. Iar în cazul că doar reduce puterea de ieșire, aceasta se face pe toată gama de frecvențe, nu doar pentru o parte a acesteia.
Așadar, probabil ai prăjit ori difuzoarele, ori filtrele din boxe.
Mai ales dacă ai trecut de cei 140 W (car nici măcar nu cred să fi fost RMS) ai boxelor. Lucru foarte ușor de altfel, avându-le conectate la o stație de putere dublă.