| ekkk a întrebat:

AM NEVOIE DE AJUTOR URGENT!

am o statie audio ONKYO HT-370 si nu am telecomanda la ea ca sa ii pot face setarile ok

si nu stiu de ce am facut asta, i-am dat resetare si acum se aude extrem de incet pe la 30 se aude cum se auzea la 15 va rog sa imi spuneti cum o pot repara fara telecomanda si sa o fac disrect din ea

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Duo la servis sa o facă cine se pricepe, aia sigur are ars ceva in ea, poate sunt finalii dusi, ai avut o fluctuatie de curent chiar in momentul in care umblai tu la ea si acum nu sti din ce cauza nu merge, o sculă nu o poti repara prin mesaje, acea trebuie desfacută de un electronist, măsurate piesele si vazut exact cauza care a condus la defectarea ei, daca zici ca nu se mai aude asa tare cum se auzea, sigur a fost un șoc de tensiune care a afectat preamplificatorul responsabil cu alimentarea corectă a finalilor, nu o mai folosii ca o strici de tot, deoarece ea acum merge fortat ca are ceva ars in ea deci nu mai merge la capacitatea ei maximă cum mergea inainte, tu singur nu o vei putea repara nu ai documentatia necesara nu ai piese sa schimbi nu stii ce sa schimbi ca nu cunosti electronica, o duci mai bine la cineva specializat pe reparatii audio, si ala i ti face rost si de telecomanda ei. De unde esti?

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut din ce i ai dat resetare daca nu ai telecomanda ei? Eu cred ca de fapt ai apăsat de pe statie butonul mute, de aceea se aude incet, mai apesi odata butonul mute si o sa vezi că revine volumul la normal, dar cand apesi butonul mute dai statia mai incet de la butonul de volum ca o sa porneasca volumul la maxim de spargi boxele, daca nici asa nu merge, scoti statia din priză si o bagi peste 1 minut ca ea se va reseta automat si o sa mearga, dar telecomanda ei ai avut o vreodata? Este doar statie simplă sau este cu radio? Amplituner? mersi.

| ekkk explică (pentru CristiDinBucuresti):

Salut,i-am dat resetare din butonul VCR/DVR SI BUTONUL POWER am vazut pe net si m-am gandit ca...nici nu stiu la ce m-am gandit
statia nu are buton mute si cred ca este o amplituner adica o bag si la pc si pot sa o fac si radio are mai multe obtiuni
si nu ma telecomanda am luat-o la mana a doua si avea settâarile deja facute, dadea super, avea un bass extraordinar, si volum la fel
insa acum nu mai e asa, observ ca volumul acum e mia ok adica se aude mai tare dar basul e slab
am incercat toate setarile din ea si nu mai reusit sa o adcu la normal
am observat ca acum volumul se duce pana la 70 si inainte 60
daca mai putea ajuta ti-as fi extrem de recunoscator, mai ales ca se gaseste greu telecomanda pentru ea
si alte obtiuni de a o repara nu ma decat din ea
te rog extrem de mult, daca ai vreeo idee sa mi-o zici

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru ekkk):

Un amplituner este o statie care are in componența ei atit radio cît si amplificator, adică nu îi mai trebuie conectat un alt radio sau tuner, ca ea deja asa a fiost construită cu radio, la amplituner ca sa poti receptiona posturi radio conectezi antena in mufa unde scrie 75 ohm, si incepi sa cauti si sa memorezi posturi radio, tu de unde esti? Acum in cazul tău cu acea statie este ciudat ce are, incearca sa apesi din nou butonul VCR /DVR si Power, la fel cum ai facut inainte poate ca ea nu mai tine minte setarile si dă eroare, ai scos o din priză asa cum ti am zis? Scoate o din priză măcar un minut si după aceea o bagi din nou in priză.

| ekkk explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am scos o incerc sa o bag acum sa vad ce se intampla si o sa fac cum mi-ai zis
am uitat sa specific, inainte sa fac asta a facut putine figuri, am tinut-o mult pornita cam pe la 35 si sa incalzit iar dupa se auzea neclar ca si cum ar fi interferente sau ceva de genul asta, de asta am zis sa ii dau reset

| ekkk explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am facut exact cum mi-ai spus, e aceiasi chestie
tot la fel este
eu ma gandesc ca nu pot face nimic pana nu o conectez la un monitor, ca are setari care nu le pot accesa si cred ca o pot face doar acolo
ce zici?

| ekkk explică (pentru ekkk):

Setarile - SP. CONFIG, SP. distance, level cal SI equalizar
acestea nu ma lasa sa le accesez

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru ekkk):

Duo la servis sa o facă cine se pricepe, aia sigur are ars ceva in ea, poate sunt finalii dusi, ai avut o fluctuatie de curent chiar in momentul in care umblai tu la ea si acum nu sti din ce cauza nu merge, o sculă nu o poti repara prin mesaje, acea trebuie desfacută de un electronist, măsurate piesele si vazut exact cauza care a condus la defectarea ei, daca zici ca nu se mai aude asa tare cum se auzea, sigur a fost un șoc de tensiune care a afectat preamplificatorul responsabil cu alimentarea corectă a finalilor, nu o mai folosii ca o strici de tot, deoarece ea acum merge fortat ca are ceva ars in ea deci nu mai merge la capacitatea ei maximă cum mergea inainte, tu singur nu o vei putea repara nu ai documentatia necesara nu ai piese sa schimbi nu stii ce sa schimbi ca nu cunosti electronica, o duci mai bine la cineva specializat pe reparatii audio, si ala i ti face rost si de telecomanda ei. De unde esti?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mersi pentru fundă.

| ekkk explică (pentru CristiDinBucuresti):

Multumesc pentru ajutor!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru ekkk):

Ai dus o la reparat?

| ekkk explică (pentru CristiDinBucuresti):

Momentan nu detin bani pentreu o reparatie, insa am facut ce mi-ati sugerat, o pornesc foarte rar si putin
eu unul sper sa fie din setarii