| Papion a întrebat:

va rog spuneti si mie daca am 16 ani mai pot sa invat sa cant la Saxofon sau Clarinet, la ce varsta e recomandat sa te apuci.Si care dintre saxofon si clarinet e mai usor de studiat.Multumesc,sanatate:*

Răspuns Câştigător
| alexander95 a răspuns:

Salut si eu vreau sa ma apuc de unul dintre ele si sa stii ca eu sunt trecut de 18 ani cu toate ca nu mai poti face o foarte mare performanta daca incerci din rasputeri si te straduiesti poti reusi eu unul am inceput sa studiez fluierul pentru ca e un instrument ce se aseamana cu saxofonul din punct de vedere al pozitiei notelor... clarinetul este mult mai greu iti spun asta pentru ca profesorul meu de fluier canta si la saxofon si la clarinet si am vazut cam care e treaba cu fiecare poate incerci si tu sa inveti fluierul in felul asta vezi daca prinzi ceva si daca ti se formeaza urechea muzicala plus ca un fluier costa vreo 50 de lei pe cand un sax bun vreo 1500 sper ca te-am ajutat...

| Papion explică (pentru alexander95):

Mersiii te puuup :*

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat