| anonim_4396 a întrebat:

Buna happy. Vreau sa-mi cumpar o chitara big grin. La care vi se pare voua ca e mai simplu de cantat? Cea acustica sau electrica?big grin

Răspuns Câştigător
| anestiuta a răspuns:

Sincera sa fiu, cea mai buna alegere ar fi o electro-acustica. De ce?
Pentru ca o electrica nu suna aproape deloc daca nu e bagata in statie, iar cu o acustica nu poti canta la fel de tare. O electro-acustica le combina pe amandoua, poate fi bagata in statie sau poti sa ii pui baterii. Si iti va suna oriunde, indiferent daca esti acasa sau in parc, daca ai amplificare sau nu. De multe ori poti gasi astfel de chitari la preturi foarte bune, putin mai scumpe decat acusticele simple...si mult mai ieftine decat o electrica buna. Mult succes! Eu una am acustica simpla, sunt destul de multumita, intr-adevar am corzile ceva mai dure si m-au durut degetele la inceput. Daca si la tineeste chiar asa de rau iti poti cumpara unele mai moi.
Mentionez si faptul ca la orice chitara care are corzi de metal va trebui sa folosesti pana (exceptii la unele melodii pe ciupituri). Din proprie experienta o recomand inca de la inceput. Basicile de la mana dreapta trec destul de greusad.

3 răspunsuri:
| alecsandor a răspuns:

Salut Alysson, poti incepe cu oricare, ideea ar fi sa alegi nu dupa cat de greu este, ci dupa ce te reprezinta cel mai bine. La electrica avantajul ar fi ca este mai usor sa apesi pe corzi si nu vei resimti discomfort/durere in degete la primele lectii, in vreme ce avantajul clar al chitarei acustice este ca o vei putea auzi si fara amplificator. Ai aici un articol detaliat despre caracteristicile si avantajele fiecarui tip de chitara, pentru a te ajuta sa alegi mai bine:
http://www.lectii-de-chitara.ro/2009/12/tipuri-de-chitare/

Mult succes!

| Leriunda a răspuns:

La ce-a acustica este mai usor de cantat toti mari cantareti au inceput cu ea si eu am avut si cand mi-am luat chitara electrica mi-a fost mult mai usor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La cea acustica, am si eu... si oricum chitara electrica trebuie. bagata in priza. pe cand cealalta este mai taree xD