| TeoPT a întrebat:

Câți dintre voi consideră că muzica din anii 60-90 e oribilă, demodată etc? Adică, ce preferați? Muzică contemporană (bieber, puya, Inna etc) sau muzică veche (Modern Talking, The Rolling Stones, Metallica, ABBA, Queen etc)? De ce?

P. S. Eu prefer a doua categorie.

12 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Mie imi plac amandoua,dar sincer mai mult ascult melodii din prima categorie.
Tot ce cantau ABBA,Modern Talking,Bad Boys Blue, si altii va ramane undeva, si vor trezii amintiri celor care au acum de la 30 la 50-60 de ani,si printre noi cei care le mai apreciem(putini dar totusi suntem),insa melodiile de azi nu vor mai fi la fel, apar altele si mai frumoase, si mai multe.
Cum a fost Inna...``mare voce superba``.S-a dus. Diferenta o face timpul.

| User a răspuns:

Cred ca muzica veche e mai de calitate (Ace of Base, Modern Talking, CC Catch, Dr. Alban, etc), dar totusi, ascult muzica. contemporana, cum spui tu. Bine, nu Inna, Puya sau Bieberstraight face

| Revy a răspuns:

Eu spre exemplu nu apreciez deloc unele vedete precum ar Fi Inna dupa parerea mea asta cel mai rau ce se putea intimpla cu muzica romaneasca,, Si bieber emo kidul ala nul pot suferi. Apropo imi place mult Metallica si Modern Talking (mie mama mi-a spus despre ei) big grin Nu te lasa influentata de parerea altora!

| giuly a răspuns:

Muzica de astazi o suge in timp mare.

| Pepper9 a răspuns:

Nu am considerat vreodata ca muzica din anii 60-90 e demodata,unele nu-mi plac, dar asta pentru ca asa sunt eu. Urasc comercialii de astazi, asa mai ascult muzica din anii 2000 pentru ca unele imi plac(majoritatea sunt alternative rock,christian rock etc).Eu ascult rock(G'n'R,Bon Jovi, Breaking Benjamin...) si alte trupe care nu sunt asa de cunoscute. Oricum, prefer a doua categorie happy.

| mhg a răspuns:

Prefer a doua categorie.
Pur şi simplu, muzica "veche" este unică, genială, extraordinară. Melodiile conţin un mesaj puternic, o istorie a anilor.
Aşadar timpul a decis, decide şi va decide cine rămâne o "legendă" (Metallica, ABBA, Queen, Modern Talking, The Rolling Stones, Pink Floyd etc. ) şi cine va fi dat uitării (Justin Bieber, Inna, Puya, Lady Gaga ş.a ).

Răspuns utilizator avertizat
| NoGames a răspuns:

Pai la ce exemple ai dat la prima varianta e clar ce aleg. Biber, puya, inna etc sunt doar niste nimicuri care vor disparea in cativa ani. In prezent muzica a devenit prea comerciala. Desigur mai sunt si cativa care compun...de placere (facand referire la artisti romani) insa cei de genu nu-s prea cunoscuti.
Deci...cred ca acum e mai mult decat clar ce as alege. Desi nu ma declar mare fan a muzicii in general. de obicei aleg o trupa pe zi...fac o lista si-i dau play, nu prea mai am timp s-o schimb.

| TheCritic a răspuns:

You Kidding?!?!?! Am un card de memorie in plus pe care il port cu mine unde am aproape toate melodiile celor mai sus mentionati din categoria 2.
Asa si...Bieber ce exprima? Sa zicem ca ne zice noua prin ce drama a trecut, si am putea sa il credem sau...nu.Puya? Mda, el spune adevarul, poate l-o zice el dar nu ma intereseaza nici persoana nici muzica lui.Dar divINNA? Asta chiar ca nu mai exprima nimicbig grinSorry pentru fani dar asta nu-mi exprima decat durere,. dureri de cap si cand o mai aud la metro ma bufneste rasul si din pacate ma apuca durerea de urechi.La ce voce arebig grin
Pe cand ceilalti,au creat un stil, i-au inspirat pe parintii nostri,"i-au crescut" si inca ne mai cresc si pe noi, mai rar pentru ca divINNA si Biberon fac concurenta insa fara nicio sansa. Queen is the bestbig grin

| DevilPinkPinkyLight a răspuns:

Si eu tot a doua categorie pentru ca este o muzica mai speciala imi plac si cei din prima categorie dar mai mult imi plac cei din a doua

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ar fi să mă iau după exemplele date de tine atunci evident că aş alege muzica veche.
Muzica din anii 60-90 poate fi considerată oribilă sau demodată doar de aceia care n-au ascultat-o! Există şi muzică contemporană frumoasă, dar asta care e promovată la radio-urile româneşti sau la TV -->Doamne ai milă de urechile unora!
Muzica poate fi de calitate sau de cantitate, dar veche sau contemporană n-aş prea zice! E drept că mai există un progres sau regres în stilurile muzicale ale unor artişti vechi mai uşor sau mai greu sesizabil, dar sunt totuşi de părere că muzica de calitate ne-o căutăm singuri, că e de acum 50 de ani sau că e de acum o lună de zile. La TV şi radio dăm de cele mai multe ori peste forme fără fond.
De ce zic că muzica n-ar trebui divizată în muzică veche şi contemporană?
Exemplu: Ascult cu aceeaşi plăcere muzica lui Tchaikovski de acum aproape 200 de ani, la fel cum ascult acum muzica contemporanului compozitor legendar de muzică de film, John Williams. Cu aceeaşi plăcere ascult muzica de la Beatles de acum vreo 50 ani(ador albumul Abbey Road), la fel ascult şi acum cu plăcere Amy Macdonald,(ador albumul A Curious Thing)...genul muzical seamănă...un soft rock-folk rock pe acolo. N-are sens să comparăm artiştii, epoca lor, ci mesajele, emoţiile şi sentimentele transmise prin muzică şi se poate destul de bine şi-n ziua de azi, dar depinde dacă ştii unde să cauţi!

Inna, Puya? laughing Mai ales când aud pe cineva că zice că Inna asta are voce frumoasă!? Vai, hai să vă zic eu ceva. Vocea ăsteia e făcută în studio 99%, e doar un produs comercial românesc de rahat! Sunt dovezi la tot pasul pe net care atestă asta! Să vă dau exemplu o voce arhicunoscută de studio, dar foarte apreciată de critică şi de publicul internaţional! Enya, o artistă completă cu un arsenal de calităţi! Compozitoare, instrumentalistă, vocalistă, nominalizată la Oscar, câştigătoare a 4 premii Grammy! Amprenta ei muzicală/vocală constă în suprapunerea vocii de până la 80 de ori într-o melodie obişnuită(atenţie! voci distincte, nu eşantionate!--> proces foarte lent de producere a unei asemenea muzici). Cred că nu e persoană care să nu fie fascinată de muzica/vocea magică/angelică a Enyei! Cum să zic, sunt artişti care ştiu să impresioneze şi prin tehnică precum Enya! Muzica ei pare desprinsă din fabulos! E cam aiurea să o compar pe Enya cu Inna, dar am vrut doar să evidenţiez că deşi vocea Enyei nu e chiar naturală(deşi în esenţa ei este naturală, cel puţin aşa se aude, te unge pe suflet, dar tot sunetul trece prin nişte aranjamente simple de sincronizări ale vocii prin tehnici de studio), ca şi a Innei de altfel, totuşi când o auzi pe Enya cântând ţi se face părul măciucă şi-ţi cade nivelul de stres(dacă e prezent), iar când o auzi pe Inna ţi se face rău de mare! (asta dacă ai o anumită ureche muzicală formată pe muzică de calitate, dar dacă eşti fan al muzicii de club din ziua de azi atunci no comment, că deja eşti în extaz).

@mhn24, dar mai poţi recupera!

| mickeye a răspuns:

Muzica contemporană e nașpa..INNA,PUYA,CONNECT-R? Cine dracu sunt ăștia?
Muzica adevărată e cea străină.