| BomboDinCongo a întrebat:

Vă place muzica din Anii '80? Modern Talking, Bad Boys Blue, C C Catch, Sandra, Fancy, Blue System, Queen, Chris Rea, Pet Shop Boys, ABBA,.KEN LASZLO...
Mie îmi place și muzica nouă, dar doar cea străină. Adică Adele, Lana Del Rey, Coldplay etc. Nici nu are rost să pomenesc de Inna și de așa zisele artiste de Românica.
Dar parcă totuși, muzica veche îmi încântă sufletul mai mult.

Răspuns Câştigător
| A2895 a răspuns:

Muzica veche era muzica. "Artistii" de acum, in marea lor majoritate, nu mai fac muzica.

24 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Nu voi accepta niciodata poponarismele din anii '80 din materie de pop.Genul asta, aproape in intreaga sa durata de viata, a avut stindardul purtat de niste trupe si artisti cu sexualitiate indoielnica, lirica jalnica si voci cu atat mai lamentabile.Nu neg ca exista si exceptii, dar putine.Din lista ta, Queen imi plac, doar atat.Alta trupa decenta de pop veche ar Bee Gees.Dar, cum am zis, e slaba rau recolta de trupe bune pop, din orice perioada le-ai scoate.Nu poate decat sa ma irite orgasmul colectiv al multora in legatura cu muzica anilor '80.Cam pe-atunci s-a facut terci rock-ul mainstream,ca au aparut cancerosii cu glam rock-ul, Poison, GNR, Bon Jovi, bine ca l-a salvat cat de cat grunge-ul.

Coldplay nu sunt deloc speciali.Nici Adele.Nici Lana del Rey.Ma irita si astia care asculta artisti comerciali suportabili, dar deja casca prapastii intre preferintele lor si cele ale gloatei.Nu sunteti cu nimic speciali.Ei,daca auzeati,nu zic de ascultat,daca auzeati de Tortoise,Dire Straits,King Crimson, Ill Bill sau, sa zicem, Ennio Moricone atunci se putea spune ca muzical, sunteti special.

| BomboDinCongo explică (pentru Dumnezău):

Dacă nici muzica din 80 nu e bună, atunci de Inna, Alex Mica ce mai zici?

| Woodenpints91 a răspuns:

Da,îmi place muzica dinanii 80. Însă ABBA ţin mai mult de ani '70...
Iar chestiile noi,menţionate de tine, sunt o mare poponăreală. Adele e mult prea apreciată pentru cum cântă, iar Coldplay sunt nişte hipstăraşi care nu prea au ei treabă cu muzica. Nu am putut să le ascult nicio melodie cap-coadă.

Se găseşte şi muzică românească bună, puţină ce-i drept, dar trebuie să ştii unde să cauţi.
http://www.youtube.com/watch?v=aXeIprlEuZA&feature=related

Răspuns utilizator avertizat
| Woodenpints91 a răspuns (pentru the2k):

Hai,rămâi la bumţi bumţi şi Gotye. N-am ce discuta cu tine despre muzică, se vede că eşti paralel.
Şi nu îi mai umili pe paraziţii punându-i în acelaşi playlist cu alte şaorme.

Răspuns utilizator avertizat
| Woodenpints91 a răspuns (pentru the2k):

Că ai tu carii în urechi şi nu înţeegi versurile, asta e altă chestie. Dar, râgâite aşa cum le zici tu că sunt, măcar există. La bumţi bumţi a tău nu sunt nici versuri nici instrumente.

Răspuns utilizator avertizat
| Woodenpints91 a răspuns (pentru the2k):

Puţin îmi pasă mie unde te duci tu, dacă asculti house de bună voie, cu mine n-ai ce vorbi despre muzică. Eşti paralel.

Răspuns utilizator avertizat
| Woodenpints91 a răspuns (pentru the2k):

Dacă cultura înseamnă bumţi bumţi şi muzică făcută pe pc, atunci mă bucur că duc lipsă, şi că ascult muzică de oameni. Cu versuri.

Răspuns utilizator avertizat
| Woodenpints91 a răspuns (pentru the2k):

Am terminat şcoala de ceva vreme. Nu înţeleg ce legătură are şcoala cu muzica,dar,când e vorba de un creier rupt de house,n-am ce logică să mai cer.
Hai, rămâi la muzicuţa ta să-ţi unduieşti osânza în ritmuri de FL.
Şi apropo, dacă tot te dai ascultător de paraziţii, aveau ei nişte versuri în care ziceau "Ai atitudine când te zbaţi pe house ca molusca". Da, nici ei nu sportă acest gen de zgomot de joasă speţă.

Răspuns utilizator avertizat
| Woodenpints91 a răspuns (pentru the2k):

Ştii,mcând faci o afirmaţie, ar fi bine să vii şi cu câteva argumente care s-o întărească. Altfel, tu eşti cel care se afce de râs. Iar faptul că nu-ţi înghit muzica, nu este un argument valabil.

Răspuns utilizator avertizat
| Woodenpints91 a răspuns (pentru the2k):

Stai liniştit, nu te poţi coborî mai mult decât eşti acum.
O seară bună.

| aumih16 a răspuns:

Intr-adevar a fost muzica buna atunci in perioada aia in anii 60 70 si 80 dar pentru mine e mai aproape muzica buna in perioada aia din anii 90 dar nu pot spune ca nu imi place si muzica din anii 70 si 80 mai ales ca nu am trait in perioada aia ca nu eram nascut stiu ca atunci in anii 60 70 80 trupele sau cantaretii pe langa chitari tobe sau microfoane mai erau si sintetizatoarele care si alea erau instrumente de baza pe langa acestea insa erau aparute sau descoperite inainte de anii 80 asa ca trupe imi plac multe din anii 80 de exemplu cele cunoscute depeche mode erasure kim wilde kim carnes bee gees new order camouflage roxy music the police the cure siouxsie and the banshees ultravox bauhaus roxette talking heads talk talk imagination earth wind & fire ottawan boney m kool & the gang etc oricum printre genurile synthpop new wave mai circulau si post punk post rock sau post disco mai erau si euro disco sau italo disco nu erau asa in anii 90 genurile adica mai ales ca astea disparuse sau evoluasera in anii 90 ca si in prezent se axa numai pe pop rock punk heavy metal black metal hair metal speed metal thrash metal sau symphonic metal classic rock hard rock progressive rock dar astea numai erau in anii 2000 mai erau putine genuri aparusera doua noi genuri adica indie si gospel oricum a fost muzica buna odata acum lasa de dorit desi la americani sau britanici inca e bine fata de noi la noi e problema ca avem putine trupe sau cantareti de valoare fata de ce era odata etc

| CRISS69TM a răspuns:

Arunca o privire in playlistul meu si vezi o mica parte din ce i-mi place si am reusit sa pun aici.vor mai fi si altele.

| FPI a răspuns:

Doar muzica veche ascult artisiti noi ii numar pe degete cati imi plac de ex. Delta Goodrem 98% dintre romani nu au auzit de ea ca de altfel si de Chris Young, imi place mult country din artisti cunoscuti doar Shakira imi place si nu pentru cum se comporta pe scena doar ca are acea voce unicahappy

| DragalasaRox a răspuns:

Da, muzica '80 e grozava: Samantha Fox, Kim Wilde, Erasure, Lara Branigan, Heart si multi altii.

| Călinescu_Cristian_1988 a răspuns:

Daca va place Modern Talking va fac cunostinta cu Romantic Avenue, un proiect muzical in stil Dieter Bohlen/Modern Talking.
https://www.facebook.com/RomanticAvenue
https://soundcloud.com/RomanticAvenue
http://www.youtube.com/RomanticAvenue
Momentan sunt niste demo-uri si instrumentale publicate, dar in curand o sa apara chestii mult mai misto

| Silviu_Lamboiu_1965 a răspuns:

Da imi place