| anonim_4396 a întrebat:

Care chitara ma sfatuiti sa mi.o cumpar?
-Jackson PDX-2 Demmelition King V ( http://esound.ro/......ing-v.html )
sau
-Ibanez RG350DX ( http://esound.ro/ibanez-rg350dx-chitara-electrica.html ).
Care e mai buna pentru Metal?

3 răspunsuri:
| RockNbeer a răspuns:

Chitara pe care o ai acum este foarte buna,ai putea foarte simplu sa iti schimbi doar dozele,si de restul banilor cum a spus si @Thunderstruck sa iti iei un amp bun cu niste pedale,iti poti lua si un microfon, un mixer ca sa inregistrezi, mi se pare foarte important sa poti inregistra ce canti ca apoi sa poti asculta si sa iti poti detecta greselile, asa ca nu uita de asta.
Din modul tau de gandire imi cam dau seama ca esti incepator, multi se lovesc de chestia asta cand incep sa dea de greu,"ceva nu merge bine...ma,hai sa imi schimb chitara,poate am trecut la un alt nivel si chitara asta nu mai este asa buna"
Nu uita ca cel mai important lucru este repetatul,exercitiul,degeaba iti schimbi echipamentul,chitara aia nu o sa sune mai bine daca este mai scumpa...o sa sune mai bine doar in cazul in care este manuita de cineva cu experienta,iar tu nu cred ca esti foarte experimentat din moment ce pui astfel de intrebari.
Cand crezi tu ca ai ajuns la un minim al decentei cu chitara,ar trebui sa incepi sa testezi si alte chitari,pedale,amp-uri si etc,doar asa iti dai seama ce ti se potriveste, nu intreband alte persoane "care este mai buna", nici nu exista asa ceva, ce-i drept exista "cea mai buna pentru mine", dar nu cea mai buna in general...este o chestie de gusturi, eu prefer doze EMG, Mustaine de la Megadeth prefera Duncan-uri ca nu ii plac lui cum suna altele(ce tare is, m-am comparat cu Mustaine :-> ).

| Thunderstruck a răspuns:

Inainte sa-ti recomand una dintre aceste 2 chitare, vreau sa-ti spun ca nu chitara este cea mai importanta din rig.Chitara se afla pe la sfarsit.Cel mai important este amp-ul, daca n-ai un amp bun - foarte bun, mai bine renunti la o chitara relativ scumpa si investesti in amplificator.Ti-as putea recomanda unul, daca vrei.Al 2-lea lucru care conteaza este procesorul sau sunt pedalele...Depinde ce preferi.De banii aia iti faci un pedalboard de toata frumusetea, sau, iti iei un procesor de il folosesti pana intrii in mormant. Daca ai si pedalboard si amp, ceea ce ar fi ideal, iti recomand cum a zis si colegul @RockNbeer, o chitara putin mai ieftina, cu un floyd rose, pe care bagi niste EMG-uri pasive/ duncan-uri /dimarzio.Deci, decat sa dai 24 de milioane pe o chitara care iti schimba, dupa parerea mea, destul de putin tonul, iar pentru publicul larg, nu il schimba deloc, deoarece nu au urechea antrenata, mai bine iei o chitara care iti si place cum arata, care sa aiba si floyd rose, si cumperi niste doze de pe e-bay.de /e-bay.com, nu de alta, dar astia din magazine sunt nesatui si dubleaza pretul dozelor.Pe e-bay.de, in general gasesti la 100-130 euro dozele "bazate". Gogomania aia de chitara, la 24 de milioane, are tot emg-uri pasive, dar la fel de bine poti sa iei o chitara mai ieftina si sa ii pui tu, iesi mai ieftin cu mult.Mai mult n-am ce sa-ti zic, daca vrei, zi-mi si ce metal canti, ca-s n tipuri de metal.Bafta