| curiozitati a întrebat:

Care e diferenta intre rap si hip hop? Inteleg, rapul este un stil de muzica iar hip-hopul esti unul de viata. Dati-mi exemplu de o melodie rap si una hip hop, de un cantaret rap si unul hip hop.

3 răspunsuri:
| Nede a răspuns:

Rap-ul este fuziunea dintre MC-ing (partea vocala) si DJ-ing (sapling-ul, utilizarea vinyl-urilor ca materie prima pentru un colaj acustic), doua dintre cele patru elemente ale culturii hip-hop (MC-ing, DJ-ing, Graffiti, Breakdance). Nu este vorba de o diferenta intre rap si hip-hop, e un raport de subordonare - hip-hop-ul include rap-ul si, prin abuz de limbaj, muzica rap mai este denumita si muzica hip-hop.

| misteryo50 a răspuns:

Hai sa-ti spun cum e. In limba romaneste se zice ''Muzica HipHop'', si in limba, germana,franceza, italiana, engleza.etc. Se zice ''Muzica Rap'', asa ca Muzica HipHop e mai pe romaneste asa...Intrebarea asta este destul de complicata,pun pariu ca de il intrebi si pe Puya, Nane, Ombladon si multi alti nu stiu sa iti faca aceasta comparatie.Eu ti-am spus parerea ea. Sper sa iti fie de folos. Mersi

| Vickzye a răspuns:

Pai cantaret de rap Dragonu' ak47 si hip-hop....cred ca B.U.G Mafia(?)