| classicrock a întrebat:

Care este diferenta dintre chitara electrica si cea classica?

3 răspunsuri:
| kuka a răspuns:

Chitara clasica are o cavitate (adica e goala pe dinauntru) pentru a face sunetul sa rezoneze, pe cand cea electrica foloseste curentul electric fiind conectata la un amplificator pentru a produce sunete mai inalte

| andreeamitoi a răspuns:

Diferenta este faptul ca chitara electrica ( facuta din fier plastic si alte materiale) este bagata intr-un sistem si poti canta cu ea numai melodii rock iar chitara clasica ( facuta din lemn) o folosesti pentru melodii clasice.

| Shagrath a răspuns:

Chitara clasica are corzi de nailon si cutie de rezonanta, nu se conecteaza la nimic
chitara electrica are doze electromagnetice, nu are cutie de rezonanta si se contecteaza la pedala si amplificator pentru a se putea auzi, poti sa canti si fara sa o tii conectata dar se va auzi foarte incet