| Xulescu2 a întrebat:

Cum se canta la o chitara electrica? exista o diferenta dintre modul de cantare la classica/acustica?

Răspuns Câştigător
| sensesDelight a răspuns:

În principu nu foarte mare. Diferența este că pe corzile unei chitări electrice apeși cu mai multă ușurință, pentru că ele sunt mai apropiate de griful chitării decât la cea clasică. De asemeni, chitara electrică sună diferit față de cea clasică, are un sunet mai înțepat, m mai dur.
Acestea sunt și motivele pentru care, de preferință este să înveți să cânți pe cea clasică. Altfel este o diferență foarte mare când treci de pe cea elecrtică la cea clasică. Îți dai seama că de fapt nu ai învățat corect. ^.^

2 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

E o mare diferenta. E alta abordare. E drept ca stiind una din ele nu pleci de la zero cu cealalta. Chris Broderick zice ca ii seamana chitara electrica mai mult cu vioara decat cu chitara clasica :) http://www.youtube.com/watch?v=QfyMMnucen8

| KostikaFaraFriKa a răspuns:

Exista o mare diferenta... 1cum se aude. 2sunt alte multe diferente 3prima e cea mai imp