| Gravewave a întrebat:

Care este diferenta dintre folk metal si viking metal?

Răspuns Câştigător
| KristalPop a răspuns:

Genul viking metal abordează versuri bazate în jurul credinţei şi mitologiei viking, plus că folosesc instrumentele naţionale scandinave, pe când folk metal-ul poate avea versuri despre mai orice (Finntroll, Arkona etc).
Cele mai mari diferenţe dintre cele 2 ar fi tematica, viking metal abordează tematică vikingă, iar folk metal restul. Ar mai fi, la nivel de sunet, dar unde nu sunt mari diferenţe. Ce-i drept, folk metal-ul sună un pic mai melodios.

1 răspuns:
| mODIN a răspuns:

Nu exista viking metal. Zicand ca Amon Amarth e Viking Metal e ca si cum ai zice ca Cannibal Corpse e horror metal sau ca Nile e egiptian metal.