| IMC90 a întrebat:

Care este dupa parerea voastra cel mai bun album al trupei Metallica?

26 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Ride The Lighting

Cel mai bun exemplu de thrash din istorie,energic,complex,scoate ce e mai bun din Hammett, Ulrich, Burton si mai ales din Hetfield, unele cantece au o tranzitie absolut uimitoare(Fight Fire With Fire), albumul si la a 20-a ascultare,continua sa te surprinda si sa te lase cu ochii cascati,chiar daca toate sunt unice,si se definesc prin ceva, Ride The Lightning, cred eu, are scanteia aceea care te face sa te indragostesti de fiecare piesa. Oricat de mult mi-ar place Master of Puppets, Ride The Lightning ramane epocal pentru mine.

| IMC90 explică (pentru Dumnezău):

Fade to black sau Welcome home?

Aici chiar ca nu ma pot hotara laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

Moșule, du-te la întrebarea lui Woodenpints la care ai răspuns mai devreme, instruiește-mă (ți-a venit și ție rândul) și ia-ți berea...laughing

| Dumnezău a răspuns (pentru IMC90):

Fade to Black, asta din cauza caracterului meu.Melodia aia sapa adanc rau de tot in mine, cred ca e in top20 all-time,imi da un sentiment de genul "coaeee,lasa,depresia e misto, lasa Prozacu', asculta ce-ti zice cantecu', scufunda-te in eter si in hiperboreeanul lumii descrise, arde-o brutal de melancolic".

| IMC90 explică (pentru Dumnezău):

Adevaru e ca temele atinse sunt superbe (in ambele cazuri). Viata vazuta prin ochii unui nebun izolat la sanatoriu si respectiv depresia si sinuciderea.
Amandoua au legatura cu starea mentala si amandoua transmit sentimete puternice. Nici aici nu ma pot hotara.
Mie welcome home imi da fiori iar fade to black ma face sa-mi amintesc de momentele profunde laughing (si eu am baut cateva beri desi am zis c-o las mai moale)

| Dumnezău a răspuns (pentru IMC90):

Tocmai din cauza ca nu abordeaza teme perfect concordante, nu prea poti face o comparatie obiectiva intre ele.Una e un depresiv cu tentatii suicidale, si altu' e un schizofrenic cu tulburari obsesiv-compulsive.La Sanitarium, pentru mine, da fiori, doar chitara, dar si versurile sunt bune.Mai bine te poti hotari la melodiile cu tenta violenta de la Metallica:

Battery sau Creeping Death?

| IMC90 explică (pentru Dumnezău):

Creeping Death by far happy Din toate punctele de vedere.

| Dumnezău a răspuns (pentru IMC90):

Nu stiu exact care e motivul,probabil personalitatea,dar eu, daca ascult o melodie mai "agresiva" de la Metallica, daca e mai rapida, cu atat mai bine; Battery e mai bun decat o cafea la trei dimineata, cel putin pe mine ma baga in priza.

Melodia preferata de pe St.Anger? devil

| IMC90 explică (pentru Dumnezău):

''Melodia preferata de pe St.Anger?''

Nu prea ma omor dupa ST.Anger, pentru mine Metallica inseamna primele 4 albume (hai primele 5). Dar alea le si consider cel mai bun trash metal din lume.
Daca ar fi sa aleg, cred ca ''The Unnamed Feeling" desi imi place si "Shoot Me Again"

| Dumnezău a răspuns (pentru IMC90):

Intrebarea era pusa in mod sarcastic, mai toti cunoscatorii stiu ca St.Anger de dezamagitor cap-coada, nu suna a Metallica, ci a trupa mediocra, care a dat-o cu bata in balta teribil.Si Death Magnetic mi se pare un album decent, desi Hetfield si-a pierdut vocea, si in general, nu prea se acorda incredere albumelor noi de la trupele vechi, gasesti DM si la chioscurile unde se vand discuri cu manele...

| IMC90 explică (pentru Dumnezău):

Nu ma omor nici dupa DM

| Dumnezău a răspuns (pentru IMC90):

Mie imi prieste si Death Magnetic, e decent, desi nu se ridica nici la nivelul Metallica sau Garage Inc, fata de Lulu sau St.Anger e ascultabil.

| TheDarkEmpire a răspuns:

Ride the Lightning

| Holocaust a răspuns:

...And Justice for All.
http://youtu.be/n8QFzibvAIc

Răspuns utilizator avertizat
| RockNbeer a răspuns:

Kill em all este preferatul meu big grin
de la acel album foarte bun...cu timpul au inceput sa scada..pana au ajuns ce sunt astazi.

| IMC90 explică (pentru RockNbeer):

Adevaru e ca simti pasiunea pe care o puneau cand asculti melodiile de pe kill'em all. Metal adevarat

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Metallica. Motivul e pur subiectiv, dar e albumul care striga cel mai tare "Metallica" (si nu ma refer la titlul albumului), parca definitiveaza acel ceva care a aparut prima data in Master of Puppets, si s-a pronuntat in and Justice for all. Singura problema a mea cu albumul ala e ca nu contine piesa mea favorita de la Mettalica big grin.

| codrinstefan2103 a răspuns:

Master of Puppets.

| IMC90 explică (pentru codrinstefan2103):

Buna alegere. Dar de ce?

| codrinstefan2103 a răspuns (pentru IMC90):

Păi toate melodiile de pe album sunt demențiale, atât ca muzică dar și ca versuri, solo-urile lui kirk sunt bestiale și mereu am apreciat cum structurau ei majoritatea melodiilor, deosebit de complicate ca și muzică, bine masterizate, bine aranjate, delimitat clar intr-o-ul de vers, bridge, chorus și outro. Cum zice și Black Chainsaw mai jos. e greu să pui degetul pe cel mai bun album al lor. mie îmi plac absolut toate.

| BlackChainsaw a răspuns:

Nu pot sa zic ca ''vai'' unul este mai bun decat celalalt.Din contra, fiecare album de la Metallica are ceva unic!