| Clara_6276 a întrebat:

Care este pretul unei chitari buna! o chitara care sa nu se dezacordeze singura dupa ceva vreme, nu pentru incepatori. O chitara buna!

1 răspuns:
| JennyBerry a răspuns:

Dragul meu, orice chitara se dezacordeaza.
Desi se spune ca e mai bine sa incepi cu o chitara ieftina si apoi daca vrei sa intri intr-o trupa sa-ti iei una mai buna eu consider ca e cel mai bine sa stii ce si cum. Pentru a fi sigur ca nu o sa renunti la chitara dupa 2 lectii e bine sa incerci sa canti la o chitara de imprumut si apoi daca vezi ca iti place sa-ti cumperi una a ta. Apoi daca vrei sa canti intr-o formatie e bine sa iti iei de la inceput o chitara care sa faca fata macar pentru repetitiile trupei. Daca incepi sa canti la o chitara mai slaba o sa iti trebuiasca o perioada de acomodare cand treci la una profesionista.

firma chitara / firma doze chitara / firma corzi – asta e trioul pentru sunetul chitarii.

Cele mai utilizate firme de chitari sunt: Gibson, Fender, Yamaha, Ibanez.

Corzi cu sunet bun in romania : Ghs, Fender, D’Addario