| Ady125 a întrebat:

pana acum cantam la chitara acustica dar de curand am intrat intr-o formatie ca si chitarist solo. Avem concert in luna octombrie, adica in curand, si as vrea sa-mi cumpar chitara electrica. Desigur, as dori ceva de calitate la care pot canta ani buni si sa sune bine; marimea, aspectul, etc. conteaza desigur dar cel mai mult ma intereseaza sunetul (si sa nu se dezacordeze la fiecare bending; as dori sa ramana in tuning adica sa nu se dezacordeze repede) O chitara de calitate intre pretul de 1500 si 2400 (in jur de aceste limite) este ceea ce mi-as putea permite momentan.
Pedala distortion am dar am nevoie si de un sunet bun pe clean.
Noi cantam muzica Hard Rock, Blues, si eventual mai rar cate un Heavy/Glam metal.
Doresc pareri despre chitari si amplificatoare care merita pentru ce am eu nevoie big grin
Va multumesc, o zi buna!

Răspuns Câştigător
| Thunderstruck a răspuns:

Prietene, imi place ca ai curaj, dar iti recomand din tot sufletul, nu te baga. Da-l incolo de concert..Asa eram si eu la inceput cu prima trupa. Doar eu stiam sa cant, in rest toti abia luasera instrumentele in mana. Eu pentru ca eram ca tine zisesem "ba, sigur iese bine, eu stiu sa cant", ghici ce, de la emotii am uitat si eu sa cant, n-a batut nici tobosarul si a iesit ceva de care te poti amuza lejeeer. Exact ca fail-urile alea pe care le vezi pe yt. Iti recomand din tot sufletul, nu te baga, e foarte demoralizant, nu stiu cum mi-am revenit, oricum, la un moment dat ajunsese trupa aia sa sune brici, foarte profi, dar s-a dus. Lasand experienta mea cu concertele la o parte, e foarte gresit, extrem de gresit sa-ti iei chitara asa in graba..Nu stiu daca realizezi, iti zic acum cel mai prieteneste, cu 2400 lei daca analizezi putin piata SH, dar si cea noua, poti lua ceva de calitate, american, mortii ma-si. Ma rog. ai zis tu ca nu vrei sa se dezacordeze, iti cumpar de 2400 lei vreo 15 chitare cvare sa nu se dezacordeze si sa sune OK. O chitara nu doar in asta consta. eu mi-am luat chiar azi un ESP (ieri, e trecut de 12) pe are am dat vreo 2550 lei. El nou e peste 4500 lei. Ghici ce, e o chitara de nota 10, lucrata impecabil, extrem de comoda, extrem de frumoasa. Tu probabil o sa te duci spre un rahat de epiphone mai high end, sau un squier, jackson, ibanez sau cine stie ce alta prostie. Pentru viitorul tau muzical, cel mai bine ar fi sa-l lasi dracu de concert (sincer, ti-am zis ca asa faceam si eu. apoi peste 1 luna sau 2 de la primul concert deja aveam cate 1-2 pe saptamana, ceea ce e foarte mult in underground-ul romanaesc, chiar daca sunam de rahat, tot te iti gasesti concerte, stai linstit. Am avut seri in care erau si 2 concerte unul dupa celalalt, sau festivaluri/festivale-la cate am participat, inca nu stiu sa zic corect, ma rog, revenind la ele, am avut cateva la rand la care practic simteam ca nu mai rezist, e foarte greu cu deplasarea, emotiile, sincer era foarte greu si cu banii, noi nu cantam muzica comerciala pentru a fi platiti si trebuia sa ne platim aproape mereu mancarea/cazarea, iar cum niciunul nu era angajat, de multe ori rabdam de foame doar ca sa cantam acolo, lasand lacrimogenele astea la o parte, da-l dracu de concertlaughing, cate o sa mai anulezi, stai linistit, mai ales daca esti dintr-un oras mai mare, n-o sa ai nicio problema). Daca vrei, o sa te ajut mai "de-aproape" (no homolaughing) cu alesul chitarei, vorbim in privat (din nou, no homo), nu stiu de ce suna totul asa homolaughing. Si scuza-ma ca ma bag sa dau sfaturi aiurea, stiu ca n-am experienta necesara (cativa ani doar, nici la 5 ani de concerte n-am ajuns). Bafta!

| Ady125 explică (pentru Thunderstruck):

Salut. Mersi de raspunswinking Anyway, as cumpara o chitara nu neaparat pentru concert. Desigur, daca m-ai putea ajuta (no homo cum zici tu laughing ) mi-ar face placere deoarece nu prea am cu cine sa ma consult despre chitari. Eu ma gandeam la un Yamaha Pacifica 212vfm sau genul acesta. Nu ma gandeam la Squier sau Epiphone care nu se compara calitativ cu Fender, respectiv Gibson. Insa Gibson nu imi permit iar intre Fender Standard Stratocaster HSS si Yamaha Pacifica 212v nu prea stiu ce sa aleg(Yamaha mi se pare great pentru pretul acela de 1400 Ron)

| Thunderstruck a răspuns (pentru Ady125):

Sincer, Yamaha mai bine o lasi balta, sunt chitare fara pretentii, iar daca mai gasesti un model bun din cand in cand, nu face nicio diferenta. Nu recomand. Fender sunt chitare "bazate", nu mi-au placut niciodata extraordianr de mult, dar uite-ma si pe mine acum strangand bani de un Fender americanlaughing. Sper sa-l iau vara viitoare. Pentru ce vrei tu sa canti s-ar potrivi un strat, mai ales cu HSS, dar cum ti-am zis, in banii aia poti sa-ti iei ceva cu adevarat ca lumea. Dar SH, unde nu prea cred ca te-ai baga (eu aproape toate chitarele mele le-am luat SH..doar una am luat-o noua si m-a dezamagit foarte tare.

| Ady125 explică (pentru Thunderstruck):

Da, si eu ma gandeam la un HSS Stratocaster insa nu stiu, e mai ok un Standard Stratocaster HSS sau un Modern Player?

| Ady125 explică (pentru Ady125):

Si ideal ar fi sa fie buna pentru leading. Nu cred ca daca are 21 frets e o problema. Plus sa sune bine si pe distortion, etc. ceea ce eu cred ca face big grin Sper ca e o alegere buna. Astept raspunsul tau pro pentru Standard sau Modern Player happy

| Thunderstruck a răspuns (pentru Ady125):

Eu clar as merge pe Standard, doar ca as lua modelul cu 22 de freturi. O sa te impiedice mult ca nu ai al 22-lea fret, crede-ma. Mai bine nu mai iei decat sa iei cu 21, mai ales pentru ca vrei sa faci solo-uri. Eu o sa-mi iau unul cu 21 de freturi, pentru ca nu vreau sa fac solo-uri pe el, am 10 chitare pe care pot sa fac solo-uri, nu-mi mai trebuie inca una, dar tu ai nevoie.

| Ady125 explică (pentru Thunderstruck):

Thanks for your advicewinking Totusi nu stiu sa fie Fender Stratocaster cu 22 frets in seria Standard :/ Daca sti unul bun cu 22 frets m-ar ajuta foarte mult. Daca nu, atunci as dori alte sfaturi de chitare cu 22 frets si sa sune bine, etc. bune pentru solo-uri si genul de muzica pe care il cant happy Mersi anyway big grin

| Thunderstruck a răspuns (pentru Ady125):

Fender standard american au 22 de freturi inca de cand au inceput seria americana, adica din 1987. Sunt 3 tipuri : mexicane, japoneze si americane. American nu prea ai decat SH cum sa-ti iei in bugetul ala. Noi incep de la 4000 de lei..Sincer, nu-mi prea place sa recomand lucruri noi in bugetul ala, deoarece SH ai lua ceva cu adevarat bun, dar daca m-as pune in locul tau, as merge pe asa ceva http://guitarshop.ro/......_p749.html

| Ady125 explică (pentru Thunderstruck):

Salut din nou, da intr-adevar sunt si Fender cu 22 frets dar mai scumpe. Multumesc de informatii, again. Am gasit la un pret bun chitara Schecter Omen Extreme 6 foarte versatila si ton clar dupa parerea mea, are 24 freturi si suna destul de bine zic eu. Iti trimit un link de youtube cu un demo : https://www.youtube.com/watch?v=Gxm0VJQd2wI

| Thunderstruck a răspuns (pentru Ady125):

Off, nu te mai avanta asa la toate prostiilelaughing..Stiu cum e, am fost si eu in situatia ta, stiu chitara aia, suna prost, dupa parerea mea, si in realitate si in video. Daca vrei iti gasesc 100 de demo-uri de la un squier de 500 lei care sa sune genial. In plus are floyd rose care o sa-ti manance zilele.

| Ady125 explică (pentru Thunderstruck):

Ok laughing Am ascultat si demo-uri slabe la Schecter intr-adevar.
Dar am ascultat un PRS SE Singlecut cu 22 frets. Ce parere ai de PRS? happy

| Thunderstruck a răspuns (pentru Ady125):

Rupere, foarte calumea chitara, imi plac mult PRS-urile, au la mcmusic destule din care sa-ti alegi, iti poti alege in functie de bugetul tau, sunt chitare foarte bune, se pot canta multe lucruri cu ele, le recomand din tot sufletul. Sunt ceva intre les paul si stratocaster, sunt extrem de versatile, n-o sa ai probleme ca la chitarele entry-level cu acordajul, zgomot de fond etc. E o alegere de luat in considerare.

| Ady125 explică (pentru Thunderstruck):

Salut, mersi bro big grin Imi voi lua PRS deoarece sunt multumit si de caracteristici si de sunet. Uitandu-ma pe Thomann am vazut o reducere de 47% pe un PRS SE Orianthi SR si mi se pare fain. Daca stau sa ma gandesc era acelasi pret initial ca si PRS SE Santana insa cu reducere exista o diferenta de pret, in schimb calitatea sunetului e la fel dupa parerea mea. Stiu ca are un 'O' pe al 12-lea fret dar sincer asta nu ma deranjeaza pentru ca inlay-ul nu influenteaza cu nimic chitara in sine. Eu zic ca pentru bugetul meu se merita. Astept parerea ta despre acest model. (I care about the quality happy )

| Thunderstruck a răspuns (pentru Ady125):

Clar o recomand, e o chitara de calitate, dar tine cont ca transportul este 20 de euro de pe thomann + nu stiu cum o sa faci cu amp-ul.

14 răspunsuri:
| Fulbaster a răspuns:

Pana la urma te-ai dus la concert sau nu? laughing