| FadeToMetallica a întrebat:

Care sunt avantajele si dezavantajele unei chitari cu floyd rose?

Răspuns Câştigător
| RockNbeer a răspuns:

Thunderstruck are dreptate, insa daca ar fi sa ma pronunt, cred ca dezavantajele sunt in perfecta balanta cu avantajele. Daca consideri ca ai nevoie de sunetul unui FR in compozitiile tale, atunci nu ai ce face, trebuie sa te obisnuiesti.

| FadeToMetallica explică (pentru RockNbeer):

Daca ai sau ai avut o chitara cu floyd rose, imi poti spune in cat timp te-ai obisnuit cu acesta?

| RockNbeer a răspuns (pentru FadeToMetallica):

Daca ai cantat in prealabil la una cu bridge fix se vor simti diferente, insa nu-i nimic complicat, te obisnuiesti repede

| FadeToMetallica explică (pentru RockNbeer):

Dar pentru a putea scoate un sunet de calitate, probabil si floyd rose-ul trebuie sa fie de calitate, deci chitara trebuie sa aiba un pret mai ridicat.Corect?

| RockNbeer a răspuns (pentru FadeToMetallica):

FR-ul nu prea influenteaza sunetul,decat cand il folosesti.
Conteaza ca FR-ul sa fie unul de calitate si nu o facatura,insa din alte motive, cum ar fi, stabilitatea in acordaj si in reglaj, sa nu te incurce cand faci pm(palm mute), etc...

5 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

Avantaje: poti sa pari extrem de prost foarte usor (daca nu stii sa-l folosesti), da, e un avantaj. Daca stai putin si lucrezi, o sa poti sa scoti niste sunete destul de misto, dar nu merita.
Dezavantaje: extrem de greu de reglat, in majoritatea cazurilor incomod la mana, corzi detensionate, intonatie proasta, corzile se pun foarte greu, pierzi mai mult timp cu acordatul si reglatul decat cu cantatul etc.