| ProudToBeDirectionerx3 a întrebat:

Cât de urât şi de prost gust să-i numeşti pe cei care ascultă rock, satanişti şi încuiaţi; să-i loveşti cu icoanele peste faţă şi să le strigi "Piei satana." Cunosc persoane care ascultă rock, dar care merg în fiecare duminică la biserică şi care au fost până şi la olimpiada de religie.
Cât de nedrept şi superficial să-i numeşti pe cei care ascultă One Direction sau Justin Bierber, obsedaţi şi "lipsiţi de o viaţă"; să-i înjuri de întreaga familie şi să le numeşti idolii gay sau afoni. Cunosc persoane care ascultă One Direction cât şi Justin Bierber, persoane plăcute, care merită să fie ascultaţi şi respectaţi.
Judecăm întreaga lume datorită muzicii pe care o ascultă, fără să cunoaştem de fapt împrejurările în care se află aceasta. Unii găsesc linişte şi înţelegere, în muzica rock. Alţii găsesc bucurie şi leagă prietenii, în muzica pop.
Nu, muzica rock nu înseamnă ţipete şi urlete. Înseamnă viaţă, cât şi greutăţile acesteia. Muzica rock este făcută de cei care au trecut prin multe, şi care vor să spună ceva întregii lumi.
Nu, One Direction şi Justin Bierber, nu înseamnă versuri fără niciun sens, păpuşi cu freze sotisficate. Doar pentru că voi vedeţi doar nişte fane obsedate, nu înseamnă că toate sunt aşa. Nu, lacrimile lor nu înseamnă "obsesie", înseamnă bucurie. Chiar dacă vă vine greu sau nu să credeţi, oamenii ăştia au schimbat nişte vieţi, au pus nişte zâmbete pe chipurile unor oameni.
Nu putem critica pe nimeni pentru faptul că ascultă muzica în care găseşte o bucurie.

4 răspunsuri:
| RockNbeer a răspuns:

De ce ai pus rock-ul in aceias oala cu pop-ul ala libidinos?
Aia de care vorbesti tu acolo nu-s in stare nici macar sa-si faca melodiile singuri, au o gasca de compozitori care le lucreaza fiecare vers si linie melodica. Avand in vedere ca melodiile pe care le canta nu-s facute de ei, pentru ce ii idolatrizezi?

| HellGirl666 a răspuns:

☮ Iar întrebarea e?

| Captoresque a răspuns:

Te rog eu nu pune rock-ul în aceeași oală cu pop-ul și mai ales cu cretinul de Justin Bieber. În rock sunt oameni care au muncit o viață întreagă pentru cariera lor muzicală (Metallica sau orice trupă veche de rock), ca să vină în ziua de azi o petardă ca Bieber, 1D, J Balvin sau mai știu eu cine mama dracu.

Justin Bieber e un copil handicapat, a scuipat pe fani, a stat pe logo-ul unei echipe de fotbal american/baseball/baschet/nici nu știu (unde chestia asta este considerată o bătaie de joc la adresa echipei respective), a pus câțiva gardieni să-l care pe zidurile Chinei.
Iar fanii lui ce fac? Își taie venele și postează pe Twitter cu hastag-ul #Cut4Bieber.

Pentru numele lui Dumnezeu, cum pot eu să am vreun dram de respect pentru oligofrenul ăsta? Un juma` de buletin, copil de bani gata ținut în puf de părinți, mai și face pe nebunul în fața altor vedete și prizează cocaină toată ziua de parcă e mâncarea lui de zi cu zi.

Ce vieți a schimbat ăsta? Poate în rău a schimbat.
Cum naiba să scuipi pe proprii tăi fani...

Îl respect mai mult până și pe Fernando de la Caransebeș, măcar ăla își respectă fanii ăia puțini pe care-i are, oricât de tâmpiți ar fi.

Pentru Bieber nu am pic de respect. La sapă cu el, și să se lase de muzică. De restul nu comentez, nici măcar de 1D în pofida faptului că fac melodii de mă iau durerile de cap.

| TheUnforgivenIII a răspuns:

La faza cu rockul sunt de acord. Deși eu nu am mai văzut chestia cu icoana sau alte faze de genul, nu credeam că se va ajunge până acolo. Adică... Chiar așa?! Chestia aia cum că rockerii ar fi sataniști e deja veche. Nici nu se mai ia în seamă. Acum e doar o jignire. Dar nu prea sunt de acord cu ce ai zis în legătură cu One Direction și Justin Bieber. Majoritatea fanelor - pentru că nu prea am auzit de băieți care să-i asculte - îi idolatrizează pentru că "arată bine", deși mie nu mi se pare. Nicidecum după cum cântă. Gândește-te un pic. Dacă ei ar fi fost urâți, crezi că ar mai fi avut vreun fan? Eu nu cred. Sunt foarte comerciali, nu ei își compun piesele, și nici nu prea au talent. Părerea mea. Și One Direction nici nu se poate numi o trupă, pentru că toți cântă doar cu vocea. Nu cântă la niciun instrument, și muzica lor e făcută în studio. Au ajuns cunoscuți că au participat la X Factor, unde bineînțeles că au ajuns departe, fiind votați de fete pentru că sunt "drăguți". Nu știu ce-i cu Bieber, dar e supraapreciat. E un cântăreț comun, piesele sunt și ele comune, nu are nimic special, nici talent nu prea are. Dar oare de ce e atât de ascultat? Aceeași poveste cu 1D. Ți-am spus, dacă fanele nu considerau că arătau bine, nu mai erau ascultați. Înțeleg că unii găsesc o bucurie în muzica pe care o ascultă, dar în cazul ăsta nu e așa. Nu mai băga rockul și 1D cu JB în aceeași oală. Rockul înseamnă cu totul altceva. Dar dacă asculți 1D și JB nu prea ai cum să înțelegi. Să nu mă înțelegi greșit, nu sunt un hater, dar asta e părerea mea despre ei. Nu poți compara muzica adevărată cu cea a unor comerciali. Simplu. Sper că m-ai înțeles.