| anonim_4396 a întrebat:

Cate feluri de chitare exista? La ce se foloseste fiecare? Care este cea mai buna?

Răspuns Câştigător
| Dumnezău a răspuns:

-clasica; este chitara folk la care poti canta doar cantece folk,este folosita in principal de incepatori
-acustica; poti canta si rock la ea,chiar se foloseste ca acompaniament in multe cantece de alternative,este cea mai recomandata pentru incepatori,si eu folosesc una
-electrica/bass,astea pentru rock,se folosesc de cei ce sunt mai avansati, desi suna mai bine o electrica decat o acustica, pentru ca nu zdrangane asa tare cand dai un pic mai nasol acordurile; eu iti sugerez sa iei o acustica daca vrei sa te apuci calumea de treaba

1 răspuns:
| DontHaveANamee a răspuns:

Păi există aşa :
Acustică - cea clasică din lemn
Solo şi bass - cele electrice.

Cea mai bună? Păi toate sunt bune, dar la început trebuie să începi cu cea acustica/clasică.