| mickeye a întrebat:

Ce alegeți între muzica străină și muzica românească?
Muzica românească include manelele, muzica populară,Paraziții și nu în ultimul rând,porcăriile Dance House care sunt scoase pe bandă rulantă(Zaleilah, Dalinda, OmaDeo etc).
Muzica străină înseamnă orice altceva:
Modern Talking,ABBA,Whitesnake,Sting,Depeche Mode, Rod Stewart, Coldplay, U2, Lana del Rey,Celine Dion,Sarah Connor,Scorpions,Bruno Mars, Jessie J etc.
Eu aleg muzica străină. De la noi îmi plac Paraziții și Cargo,Iris, Semnal M, puțin Holograf sau Direcția 5.
Dar să fim serioși, muzica românească e foarte proastă și nici nu se poate compara cu muzica străină.
Pentru că atunci când străinii scoteau melodii Dance/House/Pop, alde Alex Mica, Emil Lassaria sau Nick Kamarera se jucau cu instrumentul în nisip.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă întrebarea ta se referă la muzica house şi rahaturi similare ascultate pe meleagurile noastre, făcând această comparaţie, ai dreptate.

Muzica dance este în principiu comercială, dar sunt multe melodii bune, apărute în urmă cu 30 de ani prin SUA, care au rămas totuşi în istoria muzicii şi se ascultă şi astăzi. Eu una nu ştiu nicio astfel de melodie în limba română, ascultată dincolo de hotare.
Nu mă miră că şi în industria muzicală suntem ca în multe alte domenii, la pământ. Oricum nu-i nimic de făcut.
Prefer să ascult nişte metal şi să îi las pe "houseri" să plângă că se duce RO de râpă.

10 răspunsuri:
| SongsoftheSabbathSacrifice a răspuns:

Sper că ştii că există trupe româneşti foarte bune dar care-s underground, nu-i aşa? Şi nu mă refer numai la rock şi metal...

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Dacă te limitezi doar la rahaturile comerciale, atunci cred şi eu că ţi se pare muzica românească aiurea, mai ales că la noi e greu să ieşi din underground cu muzică de calitate.

Uite o listă de artişti români care ar trebui să-ţi placă:
Trooper, Cedry2k, Nimeni Altu', Bucovina, Bucium, Travka, Magica, Indian Fall, Taine, Negură Bunget, Spiritual Ravishment, God, Ashaena, Raku, Bitza, Celelalte Cuvinte, Phoenix, Cromleh şi Implant pentru Refuz.

Ascultă-le pe-astea şi promit să-ţi mai dau.

O zi bună.

| AndreiGabi a răspuns:

Nu imi pasa de unde este.Ascult ce imi place si ascult de obicei pentru versuri, deci nu prea ascult sunetele disco si prostiile de genul. Manelele le detest si daca as putea le-as desfiinta.
De ascultat ca exemple...ascult de la Eminem, Parazitii (si o lista luuuunga a baietilor din hiphop-ul mai putin comercial din Ro) pana la Trooper, Cargo, imi place si ceva de la Metallica, etc.
Zilele astea de exemplu am ascultat Florin Chilian (care nu are nici o treaba cu muzica rap pe care o ascult de obicei).
http://www.youtube.com/watch?v=a6-WaIqoNEg&feature=g-hist (prea tare)
Si daca ar fi sa aleg, prefer romaneasca. Avem ce asculta!
Numai bine!

| 6DuckMeJesus a răspuns:

Eu nu-s de aceeasi parere cu alexutz. Mi se pare o intrebare cam fara rost, in fond, ideea de baza este sa-ti alegi muzica indiferent de unde provine.

Avem formatii bune, tu acolo ai spus de cele cunoscute, nu de cele cu adevarat bune. Asculta Truda, Trooper, Negura Bunget, Altar, Travka... altele nu-mi vin in minte. Toate-s romanesti, toate-s sublime

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Nu ma intereseaza de unde e, atat timp cat e buna. De la noi ascult Truda si Parazitii.

| ombladon a răspuns:

Daca asculti si Parazitii si muzica tiganeasca, te invit sa iti bagi pla in mama ta, nimeni nu o sa te opreasca...

| CrissuCristina a răspuns:

Si eu as alege tot muzica straina, in special melodii de Bruno Mars, Jessie J si Adele.Muzica romaneasca nu e buna de nimic, cu cateva exceptii, ca melodii de Nane, Connect-R [mai putin] si Mandinga, chiar daca au melodii scrise de Costi Ionita straight face...

| CRISS69TM a răspuns:

Noi nu avem muzica indiferent de gen.este sub orice critica.ca toti cei care o asculta.

| alexutz2 a răspuns:

Sallhappy Ai o intrebare Foarte buna despre muzicaa. Avand in vedere ca mie nu-mi plac manelele eu tot prefer muzicaa romaneasca(Compusa de romani, Chiar daca sunt in engleza, spaniolu sau mai stiu eu ce limbi)happy

| AndreeaTilinca a răspuns:

Eu prefer muzica straina, in general muzica veche. Sunt o mare fana Depeche Mode, dar pe langa imi plac si alte trupe precum: R.E.M, Dire Straits, Scorpions... Din muzica romaneasca aleg: Iris, Pasarea Colibri, dar nu ce a aparut in ziua de azi, de te dor urechile. Eu nu stiu cum o-r accepta oamenii astia carora le place. DM forever♥