| anonim_4396 a întrebat:

Ce alegeti dintre o chitara acustica sau una clasica? plus ca nici nu prea stiu care e diferenta dintre acestea si va rog cine stie sa ma ajute si pe mine big grin si pentru incepatori ce ar fi mai bine sa aleg?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Uite aici cateva lucruri pe care e bine sa le stii : http://gyzzard.wordpress.com/2009/02/10/tipuri-de-chitare/

7 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Mi se pare normal sa fie una clasica, ai primit si un raspuns foarte bun si de la @bacemi.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

@cristiancristir: Diferentele intre chitara acustica si clasica sunt uriase.

@elena: De ce ti se pare normal sa alegi clasica?

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

@cristiancristir: Diferentele intre o chitara acustica si una clasica sunt uriase.

@elena: De ce ti se pare normal sa fie una clasica?

@cryout: Daca nu vrei sa canti muzica clasica, atunci incepe cu o chitara acustica. Pana si Jimi Hendrix a inceput pe chitara acustica.

| cristiancristir a răspuns:

Din cunostintele mele putine am impresia ca inseamna acelasi lucru. Poate vroiai sa intrebi ce alegeti dintre acustica si electrica. Daca vrei sa canti bucati rock care iti plac una electrica ar fi solutia, dar daca vrei sa ii canti prietenei e mai potrivita una acustica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mersi mult de site big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mersi mult @gyzzard

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Diferenta dintre chitara acustica si cea clasica este ca cea acustica are corziile din metal, iar cea clasica di plastic(nailon).