| Cilek a întrebat:

Ce chitara recomandati pentru incepatori? Eu as dori o chitara electro-acustica pentru ca imi suna mai bine, dar nu stiu de care...Care e diferenta dintre cea acustica si clasica?
Va rog sa-mi spuneti care e mai bun..conteaza si pretul, sa fie avantajos.

1 răspuns:
| XXSupradozaDeVisexx a răspuns:

1. chitara clasica foloseste corzi de nylon iar cea acustica (zisa si western) foloseste corzi de otel
2. chitara clasica are gatul mai lat iar cea acustica are de regula gatul mai ingust intocmai ca la chitara electrica
3. la chitara acustica se intalneste de obicei si o tija ingropata in gatul chitarei ce serveste la ajustarea tensiunii. La chitara clasica nu apare elementul asta deoarece corzile din nylon nu exercita o tensiune intr-atat de mare incat sa curbeze sesizabil gatul chitarei. Exista si chitare clasice cu tija dar sunt cam rare.
4. diferentele de sunet :) mai "dulce" la chitara clasica si mai briliant la chitara acustica (in mare parte corzile sunt de vina!)
Chitara acustica : http://www.musicandmore.ro/chitare/chitara-acustica
Chitara clasica : http://www.magazinuldemuzica.ro/Chitara-Clasica-_-c98.html
Sper ca te-am ajutat!@@@@