Întrebare recomandată | XatomisX a întrebat:

Ce chitara acoustica imi recomandati? Vreau siteuri dau funda

17 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Sunt mai scumpe dar eu îţi recomand Fender : http://www.guitarshop.ro/......a_p51.html
sau Ibanez. Dacă vrei ceva mai ieftin sunt bune şi cele produse la Reghin.

| Thunderstruck a răspuns:

Nu ne zici si noua ce vrei sa canti si ce buget ai?

| XatomisX explică (pentru Thunderstruck):

Eu am multi bani dar faza e ca sunt incepator si nu stiu pe ce sa invat eu am 1500 lei de banii astia imi pot lua si electrica dar nu stiu daca la inceput e ok pe acoustica pot canta multe balade de la metallica multe

| anonim_4396 a răspuns (pentru XatomisX):

Tu vrei să cânți rock?
Dacă vrei rock, începe cu una electrică.

| XatomisX explică (pentru anonim_4396):

Faza e ca stiu cateva melodii pe acoustica la fel se procedeaza si pe electrica? electrica e greu de acordat acoustica e usorwinking poate imi gasesti si mie una buna pana in 1500 lei big grin

| Thunderstruck a răspuns (pentru XatomisX):

O sa vorbesc cu tine ca si cum am fi 2 persoane care se stiu de mult timp.Ma omule, esti incepator, ai degete "de fetita", nu le ai tari, formate, cum se zice. O chitara mai scumpa are si griff mai subtire, are si actiunea mai mica, iar daca-i pui si corzi subtiri e floare la ureche, poti canta din prima zi. Daca tie iti place metallica cel mai tare (si mie la fel, de-altfel, 90% din ce cant la chitara e de la metallica), iti trebuie electrica tati, o singura melodie stiu sa fie cantata doar clean - mama said, care oricum are distorsiune de la chitara lui kirk pe un riff, iar james canta clean, deci nu exista melodie de la metallica fara distorsiune/overdrive/fuzz.Deci iti trebuie electrica, mai ales ca daca vrei sa canti un solo, iti trebuie electrica - 22 de freturi, rar gasesti acustica asa, si si mai rar pana in 1500 lei.Si nu ar avea rost.Deci, sa lamurim o chestie, ca sa canti metallica iti trebuie electrica.Ca sa mai lamurim o chestie, si acustica si electrica se acordeaza la fel, insa nu inteleg de ce toti incepatorii se vaita de acordajlaughing...Acordajul e printre cele mai simple chestii de facut la chitara.Iti iei un acordor si in 30 de secunde ai acordat-o.Si la fel se procedeaza si pe electrica, doar ca trebuie sa canti mai curat daca vrei sa canti pe distorsiune, altfel strici tot.O sa regreti cumplit daca iti iei acustica, iti spun din experienta personala. Daca inveti sa canti curat pe distorsiune, dupa pe acustica e floare la ureche. Spune-mi ce hotarare ai luat dupa ce citesti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Omule,tu ești omul potrivit la locul potrivit!

| Thunderstruck a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca a vrut sa fie un fel de lauda, mersi fain. laughing

| XatomisX explică (pentru Thunderstruck):

Cumpar chitara asta http://mcmusic.ro/......grx90.html si amplificatorul asta http://mcmusic.ro/......5gr-u.html
ce parere ai?

| Thunderstruck a răspuns (pentru XatomisX):

Am impresia ca ti-am raspuns la o intrebare pusa de pe alt cont, uita-te! vezi ca iti zisesem ca (,) chitara este putin importanta.

| XatomisX explică (pentru Thunderstruck):

Nu am alt cont laughing poate e tot unul care vrea

| Thunderstruck a răspuns (pentru XatomisX):

Wtf? Si el exact acelasi buget are, exact aceeasi chitara si acelasi amp vrea.Stai ca-ti dau link-ul de la intrebare, 2 minute!

| Thunderstruck a răspuns (pentru Thunderstruck):

Http://www.tpu.ro/......-deloc/.Nu esti tu asta?:| Exact acelasi raspuns, aproape aceeasi intrebare.

| XatomisX explică (pentru Thunderstruck):

Aa da l-am pus pe un prieten sa intrebe si el si prostu' mi-a copiat intrebarea laughing))))))))))))

| XatomisX explică (pentru Thunderstruck):

Ca mi-a dat acum mesaj ca a gasit chitara si amplificator laughing ca la prosti ne-am descurcat important este cam am reusitwinking deci zici sa aleg alt amplificator?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://esound.ro/......stica.html
sau
http://esound.ro/......stica.html - una din asta are un prieten de-al meu.