| anonim_4396 a întrebat:

Salut vreau sa ma apuc sa invat sa cant la chitara dar nu stiu cu ce sa incep as vrea una electrica dar eu nu stiu deloc sa cant sa incep cu o acoustica? am un buget de 1500 de lei recomandati-mi o chitara electrica + amplificator nu foarte mare pe la 200 de lei asa iar daca ar fi sa aleg o chitara acoustica vreau una electri acoustic sa se auda mai bine va rog sa ma sfatuiti imi doresc mult si ma pasioneaza foarte tare muzica rockwinking

9 răspunsuri:
| RockNbeer a răspuns:

Daca iti vei cumpara o electrica vei avea nevoie implicit si de un amplificator, cu un buget de 1500 lei iti poti face un gear oarecum decent.
Si pe electrica si pe acustica sunt aceleasi note muzicale, acelasi 6 corzi, acelasi grif cu 18-24 freturi, eu am inceput cu electrica si dupa vreo 2 ani mi-am luat si o acustica si uite ca am vreo 4 ani de chitara si pot spune ca am invatat ceva in toti acesti ani.
Nu conteaza ce chitara iti vei cumpara, deocamdata cel mai important este sa ai ceva pe care sa poti exersa, daca ai un sprijin financiar care iti permite achizitionare unei chitari electrice, nu sta pe ganduri.
Uite ce iti recomand eu.
http://mcmusic.ro/......grx90.html
iar daca vrei cu bridge fix
http://mcmusic.ro/......121ex.html
Chiar daca se dezacordeaza mai repede cele cu tremolo, eu prefer cu tremolo, acum depinde cum iti place tie.
Ambele sunt 2 chitari bune in raport calitate/pret
Si amp-ul asta.
http://mcmusic.ro/......5gr-u.html

| Mihai9874 a răspuns (pentru RockNbeer):

Cumpar chitara asta http://mcmusic.ro/......grx90.html si amplificatorul asta http://mcmusic.ro/......5gr-u.html deci iese undeva pe la 1150 lei alteceva trebuie sa mai cumpar? sper sa ma descurc cu invatatul merci mult;)

| RockNbeer a răspuns (pentru Mihai9874):

Si o pana laughing
Nu...nu iti mai trebuie nimic, deocamdata.
Mai tarziu(3, 4 ani) iti va trebui probabil o chitara care sa iti satisfara "gusturile", pedale si un amplificator mai bun...desigur asta numai in cazul in care te vei tine de treaba si vei vrea sa treci la un urmator nivel.

| Mihai9874 a răspuns (pentru RockNbeer):

Da dar problema e cu acordatul chitarii ca nu ma pricep nu ar trebui sa cumpar un acordor digital?

| RockNbeer a răspuns (pentru Mihai9874):

Hmm,ai putea-o acorda legand chitara la pc + un tuner online.
Dar tot mai de incredere ramane acordorul real, in fine... uite de care am eu.
http://mcmusic.ro/......-tm40.html
Indiferent de care ti-ai cumpara incearca sa cauti ceva de la o firma mai de renume, cea mai de incredere zic eu este Korg.

| Thunderstruck a răspuns (pentru RockNbeer):

Eu i-as recomanda un amp mai serios, de care-am avut, peavey vypyr 15, cei de la cargo canta pe unul de 100 daca nu ma insel, isi face treaba foarte bine, are efecte destule, se aude foarte foarte tare pentru 15W, am testat amp-uri de 20-25 care nu se auzeau nici pe-aproape la fel.Si o chitara, i-as recomanda una cu bridge fix pentru inceput, un les paul de exemplu - Gart 60, are doze foarte puternice. Daca ar lua si o pedala de distorsiune SH ar fi perfect.

| Thunderstruck a răspuns:

Stai ca n-am inteles ceva, ai 1500 lei buget, iti place rock-ul si tu vrei sa-ti iei acustica? Las-o balta, indreapta-te spre electrica.Acum, sper sa o sa intelegi si n-o sa faci fite, dar iti voi zice un mic secret, amplificatorul e de 10 ori mai important fata de chitara. De fapt, chitara, atat timp cat are niste doze mai vai de mama lor, are aceeasi importanta cu cablurile pe care le folosesti.

| foxsilver a răspuns:

Te poti orienta si singur, aruncand o privire pe acest site:
http://www.magazinuldemuzica.ro/CHITARE-_-c81.html
Daca ar fi sa-mi cumpar eu, as alege marca Fender, oricare dintre modele, dar mai ales una electroacustica.

| Lightstar99 a răspuns:

Buna intrebarea, astept si eu sa vad raspunsurile, totusi, parerea mea e sa incepi cu una acustica, sa-ti recomand nu stiu, si eu acum incep sa invat sa cant. Bafta oricum!