| MestecGuma a întrebat:

Ce fel de melodii se poate canta pe chitara electrica? si lente si. mai putin lente.? niste exemple.?
Dar pe chiatara clasica? ce fel de muzica. niste exemple.?
Dar cea acustica?

1 răspuns:
| ThrustMe a răspuns:

Buna! Pe chitara electrica se poate canta de la blues,balade rock(BB King, la heavy metal,death metal,hard rock, etc(Metallica, Pantera, Ac/Dc, Dimmu Borgir).Pe chitara acustica cel mai popular gen este folk-ul (Pheonix).Pe chitara se canta de obicei cantece clasice... spre exemplu : http://www.youtube.com/watch?v=HDQqJSyCfH8.