| cripsontyphoon a întrebat:

Ce fel de vocalize ar trebui sa fac pentru a avea o voce mai melodioasa? Si cat timp trebuie sa le fac. Cel mai bun raspuns primeste funda.

1 răspuns:
| DianaMdl a răspuns:

Buna. :) Poti sa faci vocalize gen:Do,Re,Mi,Fa,Sol,La, Si, Do. Incepi de jos si ridici vocea cat mai sus, sau bineinteles ca poti incepe si cu vocea foarte ridicata apoi sa incerci sa o cobori. Daca nu vrei sa iei lectii de canto, poti cauta si pe internet.Sunt multe videoclipuri care te vor ajuta.Cel putin pe mine m-au ajutat foarte mult. Uite aici unul dintre ele: https://www.youtube.com/watch?v=3Uu2b12n1Is.Trebuie sa faci vocalize in fiecare zi timp de jumatate de ora sau 1 ora, dar sa nu iti fortezi vocea prea mult din prima, ia-o treptat. :) Pe langa vocalize trebuie sa ai grija de vocea ta.Sa nu stai pe afara si sa inspiri foarte mult aer rece, sa nu bei bauturi foarte reci etc.In timp vocea va deveni mult mai buna daca exersezi constant, o sa vezi. Sper ca te-am ajutat.O zi buna.