| FucktheSystem a întrebat:

Ce înțelegeți voi printr-o trupă comercială( nu de alta dar eu nu m-am prins când anume devine o trupă comercială)? Când devine o trupă comercială? Exemple de trupe comerciale? De ce sunt acele trupe comerciale?

Răspuns Câştigător
| Crisis a răspuns:

Trupa comerciala inseamna in general o trupa care face muzica doar pentru bani, insa eu o vad altfel.
Cele mai comerciale trupe dupa parerea mea: Linkin parca si Paramore. Termenul de comercial pentru mine inseamna "ce-i pe placul tuturor". Poti sa asculti linistit si Paramore si manele, pentru ca Paramore se vinde, e placut de toata lumea [bine, toata lumea exceptand pe cei care-si dau seama ca e o trupa de ****]. La fel si cu Linkin parca, poti avea in mp3player Linkin parca, Salam, Parizer si tot frigiderul cu manele. Nu poti sa asculti Linkin parca cu trupe mai serioase si sa le intelegi mesajul cu adevarat.
O trupa devine comerciala cand da de bani si banii devin usor usor mai importanti decat mesajul si stilul pe care-l abordeaza trupa.

4 răspunsuri:
| shadybaby a răspuns:

Cei de genul sunt toti care apar de cinaieri pe ecrane, cu muzica lor dance, cu videoclipuri pline de pitipoance.Si culmea ca fac si rating, tot din cauza asta. Apar asa, peste noapte cu cate un `material `nou, de proasta calitate bineinteles, dar sa fie si in trend, fiindca pentru ei muzica inseamna bani, o sursa de venit, nu o arta, sa exprime ceva prin ea. Cu alte cuvinte, cei care urmeaza `goana dupa aur` in productia lor muzicala.

| Lime a răspuns:

Canta doar ca sa faca bani, nu din dragoste pentru muzica si uneori canta niste melodii pe care le asculti cateva zile si iti plac iar dupa ceva timp zici "ce-i cu asta?!?!"...asta e doar parerea mea.
Mai toata muzica asta house e comerciala (cam ce se aude prin cluburi).

| DexterKill a răspuns:

O trupa comerciala e aceia care nu aduce injurii unui om, societati, stil de viata etc. Comercial inseamna sa faci totul numai sa scoti banul. Te folosesti de un anumit gen de muzica pentru a scoate bani chiar daca ce canti tu nu se apropie catusi de putin de genul respectiv(vorbim de Rap si sper sa se inteleaga ca e o ofensa oferita lui Guess Who pentru piesa "Tot mai sus")

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa parerea mea o trupa comerciala este o trupa care canta manele adica niste melodii care nu exprima nimic si care au un mare succes la public. Exemple:toate melodiile de pe U tv, MTV. Daca este sa fim sinceri aproape toata lumea face muzica pentru a scoate bani dar unele melodii chiar transmit ceva si nu sunt melodii de duzina.